Nomad Son „The Eternal Return”

Wydawca: Metal On Metal Records

Nomad jak to Nomad, na tyłku nie usiedzi, tylko szlaja się po obcych landach. Nie inaczej jest więc w przypadku Nomad Son, wszak nie daleko pada jabłko od jabłoni. Ale nie można mieć im tego za złe, póki z ich podróży dostajemy takie precjoza.

Mowa oczywiście o maltańskiej kapeli I ich drugim albumie „The Eternal Return”, który to zawładnął domowymi doom’owymi odtwarzaczami doom’nych zapewne z tego powodu doom metalowców. Niejeden z Was zadoom’a się, co też takiego jest w tych doomniemanych pretendentach do jak najszerszej doominacji na muzycznej scenie? Ano sam nie wiem, bo Nomad Son nie wnosi nic nowego do gatunku, a jedynie eksploruje go dogłębnie i w sposób niemal perfekcyjny w całej rozciągłości płyty. Sam jeden „Sigma Draconis” łączy w sobie zarówno ciężar, energię, jak i niezbędny ładunek melodii, by utwór przewijał mi się przez pamięć non stop. A że wałków na „The Eternal Return” jest osiem, to pomnóżcie sobie poprzednie zdanie właśnie przez ósemkę.  Do tego kapela rozwinęła się w porównaniu do debiutanckiego (i tak świetnego) „The First Light”, poszerzyła swoje spektrum inspiracji, momentami w miejsce doom metalu zahaczając o elementy stoner’a. Tradycyjnie nie zawodzą genialne partie hammondów, których wibracje czuje się jeszcze długo po tym, gdy dźwięki tego instrumentu wybrzmią już do końca. A jak ktoś jest większy cwaniak, niech spróbuje wytrzymać bez przytupywania nogą przy riffie otwierającym „Guilty As Sin”, hehe! Na szczególną uwagę zasługują jeszcze partie parapetu, jakby lekko nawiedzone, w zamykającym całość „Throne Of Judgement” –  miodzio. Cała płyta kręci się w odtwarzaczu I słuchacz ani się spostrzeże, jak przelatuje mu pięćdziesiąt minut życia. Ale co tam, nie jest to czas zmarnowany, więc jeszcze raz – „The Vigil” i Nomad Son wyrusza ponownie.

Płyta zatytułowana jest, jak już zaznaczyłem „The Eternal Return”. Oby więc było to prorocze i Maltańczycy powracali notorycznie z tak dobrym albumem!

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. The Vigil
2. Sigma Draconis
3. Comatose Souls
4. Can’t Turn The Tide
5. Guilty As Sin
6. Winds Of Golgotha
7. The Eternal Return
8. Throne Of Judgement
Autor

10497 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *