Nishaiar „Igewanda”

Dziś będzie coś nietypowego i egzotycznego. Nishaiar – metal z Afryki. Trafiłem na niego przypadkowo i postanowiłem się podzielić wrażeniami, bo jak często trafiacie na metal z Etiopii?

Zapewne nieczęsto. Jak wskazuje metalowa encyklopedia, jest tylko jedna kapela w tym kraju i to właśnie ta wyżej wymieniona. Dziś pomęczę Was trochę opiniami na temat ich trzeciego materiału zatytułowanego „Igewanda”. Zacznę może od tego, że teoretycznie jest to atmosferyczny black metal, ale prawda jest taka, że tego black metalu jest tu niewiele. Główne składowe tej muzyki to elektronika i afrykański folklor. Sporo instrumentów ludowych czy charakterystyczne plemienne śpiewy lub recytacje. Wszytko to z elektroniką w tle, do której czasem doczepiona jest perkusja czy gitara w stylu mniej lub bardzo zbliżonym do black metalu. Dla jednych zabrzmi to źle, dla innych całkiem dobrze. Ja jestem gdzieś pośrodku. Z jednej strony temat całkiem ciekawy. Intryguje mnie ta afrykańska etniczność z elektroniką, są tu motywy, które naprawdę robią wrażenie i osoba odpowiedzialna za część elektroniczną wie, co robi i robi to dobrze. Szkoda, że ten pierwiastek black metalowy wychodzi tu raczej średnio. Czasami wręcz przeszkadza mi w odbiorze tej muzyki. Aż dziw, że to pisze, ale uważam, że ta płyta byłaby dużo lepsza, gdyby wyeliminować cały black metal z tej muzyki i pozostawić tylko elektronikę i folklor. Problem też z tą płytą jest taki, że jak dla mnie jest to materiał za długi. Muzyka nie powala innowacyjnością i numery są do siebie dość podobne, wiec po połowie zaczynam już odczuwać pewne znudzenie. Trudno się skupić na tych dźwiękach, ale płyta nadaje się znakomicie do prac domowych czy pod czytanie książki.

Teraz gdy ktoś Was zapyta: „A znasz jakiś zespół z Etiopii?” Możesz odpowiedzieć: „No pewnie: Nishaiar, tylko nie wiem, czy to metal…”

Ocena: 6,5/10

Tracklist:

1. Odh Nawa’
2. Igewanda
3. Nayan
4. Duhanakhar
5. Jou Ay Nareb
6. Meli’āki Ādanyi
7. Menigedi
8. Kanawe’
9. Twarebor
10. Manh-abdare’
11. Sawaknal
Autor

814 tekstów dla Chaos Vault

1 komentarz

  • Meli’āki Ādanyi ZNAKOMITE – poprzednie płyty też świetne, kawał zespołu, nagrywają zdaje się we Włoszech

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *