Nevoa „The Absence of Void”

Nevoa The Absence of VoidWydawca: Altare Productions

Nevoa to kolejny zespół z Portugalii na mojej tapecie. Kolejna kapela, o której wcześniej nic nie słyszałem. Trafiłem na ich muzykę zupełnie przypadkowo przeglądając sobie bandcampa. Następnie przyfrunęła do mnie promówka i zacząłem wnikliwą analizę.

Na samym początku napiszę, że „The Absence of Void” jest debiutem, ale zawierającym zadziwiająco dojrzałą muzykę. Muzykę z nurtu atmosferycznego black metalu. Akurat ta etykieta mnie niespecjalnie przekonuje, ale przecież człowiek nie jest taki, żeby szansy nie dał. Klimatycznie to przeważnie znaczy wolno i nastrojowo. I tak jest i w przypadku tej płyty: utwory wloką się ślamazarnie, przelewają się przez uszy, delikatnie muskając błonę bębenkową. Jeślibyśmy sobie postanowili ułożyć wykres pokazujący ile czasu na tej płycie tłucze się coś zbliżonego do black metalu to sądzę, że wysokość tego słupka byłaby zbliżona do poparcia w nadchodzących wyborach parlamentarnych zjednoczonej lewicy. Może to i dobrze, bo black metal nie jest jakiś najwyższych lotów, a często zwyczajnie mnie męczy. Szczególnie nie leży mi wokal. Co do tych nastrojowych elementów to moim zdaniem jest całkiem nieźle. Przyjemne melodyjki wprowadzają w błogi nastrój, idealne granie do wyciągnięcia kopyt po długiej pracy… Krążek ten zawiera jeden numer w całości nie black metalowy. „Alma”, bo o nim mowa to delikatne gitary, damski wokal i jakiś instrument smyczkowy. Całkiem fajny.

Za każdym razem, gdy puszczam „The Absence of Void” nie mogę się zdecydować czy jest to dobra, czy zła płyta. Słucha się tego miejscami naprawdę przyjemnie, a miejscami męczy niemiłosiernie. Niemniej jednak słychać, że jest w tym jakiś koncept. Zapewne dla kapeli jasny, dla mnie trochę mniej. Muszę, więc jakoś ocenę wypośrodkować, ale mimo wszystko podniosę o jedno oczko, bo ta pani naprawdę ładnie śpiewa hehe.

Ocena: 6,5/10

Tracklist:

1. A Thousand Circles  
2. Wind and Branches  
3. Alma  
4. Below a Celestial Abyss
5. The Absence of Void

 

Autor

858 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *