Neige Éternelle „Neige Éternelle”

Wydawca: Sepulchral Productions

Życie przewrotne jest. Zasypywani jesteśmy promówkami, zapewniającymi nas, że za chwilę nasze życie zostanie odmienione. I chuja tam, czas jedynie tracimy. A nagle przyjdzie promo opisane po prostu jako „black metal – i wali nas, czy się Wam spodoba czy nie”. I się podoba.

Neige Éternelle, bo to o nich będzie dzisiaj, to kanadyjski zespół, który siedzi w tych zaspach w dalekim Quebecu i tak przesiąknął tym zimnem, frostem i cholera wie, czym jeszcze, że nagrał naprawdę zajebisty krążek, będący esencją starej szkoły black metalu. Na pierwszy rzut ucha od razu mogę powiedzieć, iż „Neige Éternelle”, bo tak zatytułowali swój debiut, mógłbym polecić tym, którzy robią sobie ołtarzyki dla wczesnych black metalowych płyt Darkthrone, Behemoth, Emperor z lat demówkowych i im podobnym. Numery na tym albumie cechują się bardzo prostą strukturą, nienajlepszym brzmieniem i olbrzymim – jak dla mnie – pokładem feelingu. Rozdarty skrzek przebijający się przez bzyczącą ścianę gitar również jest klasycznym przykładem, tego, jak operuje się głosem zgodnie z wytycznymi wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Czasem pojawi się trochę akcent zabarwiony trochę wyraźniej pogańsko – folkową naleciałością („Fier Patriote”), kiedy indziej jest trochę wolniej („Pluie de couteaux”), ale zazwyczaj to szybki, prosty i zimny jak noc na dworcu w Suwałkach black metal. Jednakże, pomimo tego, że oryginalność jest tu w odwrocie, słucha się tego wyśmienicie, a na potwierdzenie tych słów, powiem Wam, że akurat podczas gdy z głośników dobywało się „Triste pensée” na balustradzie balkonu w mieszkaniu przysiadła wrona, jakby wabiona tymi dźwiękami. Ja wiem, że lepszy byłby kurwa kruk, no ale lepsza wrona na dachu, niż kruk w Skandynawii… Czy tam Kanadzie.

Puryści black metalowi – Neige Éternelle gra właśnie dla Was. To znaczy, pewnie bardziej dla siebie, ale Wy na tym niechybnie skorzystacie.

Ocena: 8/10

Tracklist:

1. Cri de guerre  
2. Fier patriote  
3. Vent de puissance  
4. L’appel de la mort  
5. Comme une charogne  
6. Plus les jours s’avancent  
7. Triste pensée  
8. Pluie de couteaux

 

Autor

12013 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *