Nattfog „Mustan Auringon Riitti”

Wydawca: Hammer Of Hate

Nattfog – już po samej nazwie można się z grubsza domyślać, co będzie w sobie kryła debiutancka płyta zespołu o takiej nazwie. Zasadniczo moje przypuszczenia były słuszne.

Nattfog to dwóch Finów, którzy parają się black metalem dla białych ludzi. A przynajmniej można to wywnioskować z ich tekstów i grafik. Ale zostawmy na bok rzeczy poboczne i skupmy się na muzyce zawartej na „Mustan Auringon Riitti”. Zespół przedstawił nam na swoim debiutanckim krążku siedem kompozycji surowego, ale zarazem lekko melancholijnego black metalu. Może nie jestem obeznany w tym temacie dogłębnie, ale moje skojarzenia biegną od razu w stronę Burzum, z dodatkiem charakterystycznego fińskiego (czyli dalekiego od ideału, ale dającego się słuchać) brzmienia. Wpływy twórczości Varga słychać nie tylko w stricte metalowych momentach, ale również w utworze „Kosmisen Usvan Ympäröimänä”, który jest trzyipółminutową syntezatorową miniaturą, zbliżoną klimatem do „Dauði Baldrs ” (zresztą zamykający całość numer skomponowany jest w podobnym stylu). No akurat nie powala mnie ona, tak jak i nie powala mnie taka muzyka w wykonaniu wspomnianego jegomościa. Ale poza tym muzyka na „Mustan Auringon Riitti” jest całkiem znośna, w sprzyjających okolicznościach można wkręcić się w zimny klimat tego albumu. Niezłe melodie z lekkim „folkowym” posmakiem ułożone w raczej długie, bo oscylujące w okolicach siedmiu minut, kawałki wzięte razem tworzą album umiejętnie przedstawiający słuchaczowi wizję black metalu autorstwa Nattfog. Na pewno nie jest to muzyka do machania łbem na koncertach czy innych takich, ale spokojnie można sobie wieczorami odpalić, nalać coś mocniejszego i po prostu posłuchać.

Niezły ten debiut Nattfog, bardzo tradycyjny, ale przecież niczego innego nie wymagamy od zespołów tego pokroju. Dla konserwatywnych black metalowców niezły kąsek, reszta – według uznania.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Blinding Fog
2. Path of the White Wolves
3. Reaching to the Stars
4. Mieleni Mustissa Merissä
5. Kosmisen Usvan Ympäröimänä
6. Mustan Auringon Riitti
7. Kaksitoista Askelta Luvattuun Valtakuntaan
Autor

11751 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *