Moonsorrow “Jumalten aika”

moonsorrow

 Wydawca: Century Media Records 

5 lat to szmat czasu. Wiele rzeczy przez te 60 miesięcy zrobić. Ot chociażby kompletnie zobojętnieć na wdzięki muzyki prezentowanej przez Moonsorrow.

Nie będę ukrywał, że mam sentyment do tego zespołu. Pierwsze dwa krążki darzę szacunkiem, chociaż nie wiem czy byłbym ich w stanie teraz wysłuchać. I chyba wolę nie sprawdzać. Dość powiedzieć, że te kilkanaście lat temu temu lubiłem ich. Ostatnią płytę doceniłem, a wydana została mniej więcej wspomniane 5 lat temu. Nowy materiał z kolei przelatuje mi po prostu przez ucho.  Nie zamierzam do niego wracać. Wcale nie oznacza to, że jest on zły. Panowie dalej rzeźbią pagan/folk metal.  W sposób dla siebie charakterystyczny. Robią to na bardzo dobrym poziomie. W tej materii nic się nie zmieniło. W zasadzie to cały czas są to te same klocki. Na tyle umiejętnie przekładane, aby wykrzesać z tego jeszcze jakiś ogień. Z drugiej strony  człowiek łapie się na tym, że dany motyw jest podobny do  2 utworu z wcześniejszej płyty i pierwszego z czwartej. A tamten z kolei z 1 „Kiventaja” i 5 utworu z „Voimasta ja kunniasta”. Wszystko pięknie, obowiązkowo epicko (nieco bardziej niż ostatnio), z flecikami i akustykiem. Oczywiście brzmienie jest też odpowiednio „potężne”. Całość to godzina i 7 minut grania. Do zaprezentowanej tutaj muzyki w żadnym wypadku nie chcę wracać. Obiecałem opisać i zadanie wykonane. Po tych pięciu latach (chociaż ustalmy, że mój entuzjazm zapoznawania się z kolejnymi materiałami Moonsorrow słabł dużo wcześniej) dopadł mnie całkowity brak odczuwania jakiekolwiek przyjemności w kontakcie z ich muzyką. Doceniam, ale kompletnie jest mi to wszystko mam to w dupie. Podoba mi się za to okładka.

Jeśli dopiero odkrywacie Moonsorrow, to pewnie nad “Jumalten Aika” będzie cmokać, ciamkać i wydawać inne ochy i achy. Jeśli takiego grania nie lubicie, po prostu przejdziecie obok. Ja z kolei wzruszam po prostu ramionami i zapominam.

Ocena: 6/10

Tracklist:

01.Jumalten aika
02.Ruttolehto incl. Päivättömän päivän kansa
03.Suden tunti
04.Mimisbrunn
05.Ihmisen aika (Kumarrus pimeyteen)

Autor

3832 tekstów dla Chaos Vault

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *