Moanaa „Passage”

moanaa-passageWydawca: Arachnophobia Records

Moja przygoda z muzyką Moanaa zaczęła się stosunkowo niedawno. Poznałem ich przy okazji zeszłorocznej trasy z Blaze of Perdition i Mord’A’Stigmata. Przekonali mnie swoim koncertem, ale debiutancką płytę nabyłem całkiem niedawno. Jeszcze nie dane mi było porządnie przegryźć się przez „Descent”, a już chłopaki prezentują kolejne dzieło zatytułowane „Passage”. I jak jest?

Dobrze jest! Pierwsze, co rzuca się na uszy to większa ogłada muzyki. Chłopaki nieco wyszlifowali brzmienie, pokombinowali z aranżacjami. Kompozycje teraz są znacznie bardziej dojrzałe. Nie chce użyć słowa „ambitniejsze”, ale na pewno jest w nich więcej profesjonalizmu niż na debiucie. Nie opuszcza mnie też wrażenie, że Moanaa małymi kroczkami odchodzi od metalu, a zaczyna eksplorować regiony bliższe post rockowi. Podoba mi się ten zabieg, bo „Passage” jest bardziej klimatyczny niż „Descent”. Muzycy większy nacisk kładą na atmosferę i szeroko pojęty „bujający” klimat. Co do samych utworów. Dla mnie zdecydowanie najlepszy na płycie jest numer promujący, czyli „The Process, Part I”. Wolno sączy się przez głośniki, buduje pewną opowieść. Zajebiście brzmią te lekko „piszczące” gitary, które gdzieś tam wchodzą w środku numeru. Może się mylę, ale chyba to staje się znakiem rozpoznawczym Moanaa. Ten numer pokazuje, że chłopaki też nieco odważniej podchodzą do elektroniki. Te plamy komputerowo generowanych dźwięków są naprawdę inteligentnie użyte. Bardzo dobrze robi mi też numer „Terra Mater” bardzo intrygujący utwór. I zamykający całość „Grim Encounter”. Tak powinno się kończyć płyty. Dzięki takim numerom zapadają one w pamięć. Trans i magia Panie i Panowie.

Tak więc płyta naprawdę dobra. Według mnie lepsza niż debiut. Myślę, że z oceną nie przesadzę. Leży mi ten krążek bardzo, bardzo…

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. […]  
2. The Process, Part One  
3. The Process, Part Two  
4. Crystal  
5. Terra Mater  
6. The Shift  
7. Grim Encounter
Autor

811 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *