Lychgate „An Antidote for the Glass Pill”

Lychgate - An Antidote for the Glass PillWydawca: Blood Music

O Panie ! Co za zacne cudo ukazało się na tym smutnym świecie. Drugi album angielskiego Lychgate to spory postęp w krótkiej historii zespołu i jednocześnie ciekawy dla słuchacza kierunek, który ów black metalowy akt obrał.

Dzisiejszy black metal to już zupełnie inna materia, mocno zakorzeniona w standardach ale czerpiąca garściami z całego ekosystemu muzyki metalowej, a nawet i wykraczającej daleko po za jego granice. Okay, niby nic odkrywczego, jednakże na swoim najnowszym dziele Lychgate zgrabnie łączy wszystkie te organizmy, które pozornie ze sobą nie powinny współgrać. Tutaj black metal ściera się z barokiem, wręcz z nim egzystuje współtworząc jeden, nieprzewidywalny w swym funkcjonowaniu nowy twór. Twór, czy raczej system emocji nasączonych szaleństwem i obłędem (“Letter XIX”), ale i miejscami bardziej spokojnych i mniej agresywnych, mających za zadanie stworzenie odpowiedniego klimatu (“Davamesque B2”), który będzie mógł sprawnie oddziaływać na słuchacza. I o ile na swoim pierwszym wydawnictwie Lychgate używało organów jako instrumentarium mającego podkreślić ową aurę, tak na “An Antidote for the Glass Pill” są one już instrumentem stojącym na równi z resztą orkiestry, a miejscami wręcz wychodzącym przed szereg (“My Fate to Burn Forever”). Dzięki temu właśnie muzyka anglików zyskuje charakteru. Narzuca przy tym odrobinę świeżości i polotu, jednocześnie nie tracąc nic na swojej muzycznej agresji. Tym samym Lychgate stara się odchodzić od skojarzeń z emperorowymi klimatami, które dało się odczuć na pierwszym wydawnictwie, a buduje w ich miejsce swoje własne fundamenty muzyczne o solidnej i jednocześnie ciekawej konstrukcji.

Bardzo dobry materiał, który obok innych po raz setny udowadnia, że black metal to bardzo pojemny gatunek, którego możliwości twórcze ograniczone są tylko i wyłącznie umysłem kompozytora.

Ocena: 8/10

Tracklista:
01. Unto My Tempest
02. Davamesque B2
03. I Am Contempt
04. A Principle On Seclusion
05. Letter XIX
06. Deus te Videt
07. The Illness Named Imagination
08. An Acousmatic Guardian
09. My Fate to Burn Forever
10. The Pinnacle Known to Sisyphus

Autor

408 tekstów dla Chaos Vault

M. Grafoman, pies karawaniarski... Koneser i nałogowy degustator 40%. Fan zarówno śmierć, jak i czarciego metalu, którego słucha od komunii... W 33,4% joürnalist a 66,6% drünk bästard...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *