Lugubrum / Urfaust “Bradobroeders”

Wydawca: Ván Records

Lugubrum & Urfaust „Bradobroeders” to wydawnictwo, którym zajmę się dzisiaj. Nie będę ukrywał: gdyby nie obecność Urfaust zapewne ciężej byłoby się zapoznać z tym materiałem, bo o współtowarzyszach krążka, czyli Lugubrum do tej pory nie słyszałem.

Zacznijmy, więc od tej kapeli. Jest to jakaś forma eksperymentalnego black metalu, choć tego black metalu jest tu bardzo mało, żeby nie powiedzieć, że go nie ma zupełnie. Zerknąwszy jednak na metalową encyklopedię i musnąwszy ich poprzednie wydawnictwa, można uznać, że jednak ten black metal jest. Albo przynajmniej być powinien. Utwór, który na tym wydawnictwie prezentują Belgowie, kojarzy mi się z tandetnymi horrorami z lat 50-tych. Nie wiem czy to do końca trafne porównanie, ale takie obrazy malują mi się przed oczami podczas odsłuchu. Nie mam również pewności, co do właściwego nazewnictwa, ale pierwsze skrzypce wydają się tu grać organy Hammonda z całą resztą schowaną mocno za ich brzmieniem. Nie do końca mi to leży. Jest to w jakiś sposób zajmujące, ale traktuję to wyłącznie, jako swego rodzaju muzyczną ciekawostkę. Bardziej byłem zainteresowany tym, czym postanowił podzielić się ze światem Urfaust. Cisną mi się na klawiaturę dwa słowa: fajnie, ale zachowawczo. Utwór ciężki, wolny, sporo skojarzeń mam z EP „Apparitions” i to wcale nie jest zarzut. Jedyny niedosyt wynika z tego, że spodziewałem się po nich odświeżania formuły, lub zaprezentowanie czegoś kompletnie innego. Dla mnie właśnie wszelkie „małe” wydawnictwa mają temu służyć. Na takich wydawnictwach można pojechać po bandzie, zrobić coś zaskakującego. Tu trochę tego brakuje.

Fanem Urfaust jednak nie przestaje być i wyczekuje kolejnych wydawnictw. Mam przeczucie, że ten zespół jeszcze nie raz zaskoczy…

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Lugubrum – Bruine Moeder
2. Urfaust – Scabreusheden uit het Tuchtarsenaal

Autor

882 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *