Laster / Wederganger „Wederganger – Laster”

laster-wederganger-wederganger-laster

Wydawca: Van Records

Gdzieś mi się ten materiał zawieruszł i tak by leżał i leżał. Ale szczęśliwie moja rewolucyjna czujność przy przerzucaniu krążków do recenzji nie zawiodła.

I dzięki temu możecie poczytać o współpracy dwóch holenderskich black metalowych kapel – Wederganger oraz Laster. Każda z nich zamieściła na splicie po jednym numerze, ale nie myślcie, że to jakiś szybki strzał. Obydwa trwają powyżej kwadransa, więc jest czego słuchać. Zaczniemy od Wederganger. „Klaroenen van de Dood”. Trio z Arnhem według mnie bardzo ceni sobie twórczość Burzum i ogólnie wczesnej sceny norweskiej, jak też trochę późniejszych grup, bo gdzieś mi się tu przebija Carpathian Forest, Tsjuder i na przykład Craft. W tak długim utworze powinno sporo się dziać i jest to prawda co właśnie napisałem, hehe – Wederganger raz gra powoli, a raz bardzo szybko, cały czas jest to mimo wszystko muzyka surowa i nie odstająca od black metalowych kanonów ani o milimetr. Czy mi się podoba? Nie jest źle, ale najfajniej to wypada na początku moim zdaniem w tych inspirowanych Karpatkami czy Tsjuder momentach. W tych szybszych – trochę zbyt jednostajnie to brzmi i tyle. Ok, a jak sprawa się ma z Laster? Nie zgadniecie, ale i oni dość mocno wałkowali w młodości „Burzum” czy „Det som engang var”, ale i nie tylko. Wokal to normalnie Varg wypisz – wymaluj. Zresztą, muzycznie też, ale podobnie jak u poprzedników – to nie jedyna inspiracja. W odróżnieniu od Wederganger Laster wydaje się sięgać częściej poza black metal, czy metal w ogóle – gdzieś tam się przebijają lekko ambientowe plamy, czasem całość sprawia wrażenie bardziej post-black metalowego… Jakoś odrobinę ciekawszy wydaje mi się ich numer niż pierwszej kapeli. Zasadniczo jednak poziom trzymają podobny, przez co split zaliczyć można do równych, bez wyraźnego lidera.

Fajna płytka, zwłaszcza dla tych, którzy lubią grzebać w podziemiu i coś tam czasem znaleźć dla siebie interesującego. Bo przecież nawet oklepana muzyka może być na swój sposób interesująca.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Wederganger – Klaroenen van de Dood
2. Laster – Vederlicht verraad
Autor

11363 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *