Kult Ofenzivy „Nauky různic”

Kult Ofenzivy  Nauky různicWydawca: Iron Bonehead Productions

Nie znałem wcześniej twórczości Kult Ofenzivy, ale przyszedł ten moment. Mogę nawet dodać – „nareszcie”, bo po sesji z „Nauky různic” myślę, że było to z mojej strony niedopatrzenie.

Kult Ofenzivy to czeski zespół, a muzycy którzy się w nim udzielają znani są mnie również z takiego Triumph, Genus. W sumie pewne podobieństwa są słyszalne, przy czym wydaje mi się, że Kult Ofenzivy jest jeszcze bardziej agresywny i zimny. „Nauky různic” to pięć zimnych, surowych black metalowych ataków, w których jednak czuć pewną dostojność, epickość… Choć może to wrażenie sprawiają wokale – nie powiem, że jest to śpiew, bo gardłowy raczej deklamuje swoje liryki, do tego robi to w rodzimym czeskim języku, co dodaje tej muzyce autentyczności. Sama muzyka jest bardzo szybka i gwałtowna, zakorzeniona mocno w latach dziewięćdziesiątych – czuć tutaj nieśmiertelnego ducha „Transilvanian Hunger” czy „De Mysteriis Dom Sathanas”, choć nie mogę tu powiedzieć, że są to wyraźne zapożyczenia. Co prawda riffy nie zapadają tak w pamięć jak na wspomnianych kamieniach milowych, pomimo tego jest to całkiem w porządku granie. Nawet więcej niż w porządku – to bardzo dobra, mocna płyta.

Ja sobie postaram się nadrobić wcześniejsze płyty tej kapeli, Wam polecam zapoznanie się z nią, a jeśli już znacie – sięgnięcie po „Nauky různic”. Czysty black metal dla maniaków gatunku.

Ocena: 8/10

Tracklist:

Side A
1. Pt I: Do deju vstupovat a stavby, v narušenost sten…  
2. Pt II: Osudove naplnen údaji chorob nemohoucnosti…  
3. Pt III: Na jiné prísahat a k temto nemít pojítek a lan…  
Side B
4. Pt IV: Kde uloženy zákaz, neústupnost a touha s nimi nesdílet?  
5. Pt V: Cožpak ta nejvetší díla vznikají z nedbalosti?

 

Autor

12149 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *