KraaniumWydawca: Comatose Music

Kraanium należy do tego sortu zespołów, które tak naprawdę stoją w miejscu, a konkretnie po szyję w ludzkich wnętrznościach i ekskrementach. I im i słuchaczom taka sytuacja odpowiada.

Recenzowałem ich bodajże przedostatni album i nie chce by to co teraz powiem zabrzmiało pejoratywnie, ale nie czuję zmian w ich muzyce. Przez trzy lata nie zrobili ani kroku w przód czy  tył. Z drugiej strony, spodziewałem się tego, bo po co zmieniać coś, co jest w porządku? „Chronicles of Perversion” zawiera dokładnie taką samą muzykę – brutalny death metal (ponoć można używać tutaj dopisku „slam”), osadzony w szybkich i wolnych tempach na zmianę, którego struktura przypomina mielenie mięsa – jak idzie sam tłuszczyk, to wszystko leci ładnie i miło, a jak natrafi się na chrząstki, kostki, ścięgna, nieprzetrawiona zawartość żołądka. Do tego wokalista wręcz kwiczy z zachwytu. Jednym słowem nic nowego tu nie znajdziecie (OK, to było pięć słów). Tu i tam zespół dorzuci jakiś sampel. No a na okładce, same smakowitości, o ile kogoś pociągają kobiety w stanie zaawansowanego rozkładu, do tego nie do końca kompletne pod względem ilości kończyn. Dzięki tym wszystkim zabiegom Kraanium wpisuje się idealnie w cały ten brutal gore death metalowy kanon, w którym brodzi tak naprawdę już kilkanaście lat. Jest to muzyka skierowana raczej do konkretnego grona odbiorców i wątpię, by spodobała się maniakom Stratovarius na przykład. Ja do niej nic nie mam, od wielkiego dzwonu mogę posłuchać. Do tego Kraanium mieli przyzwoicie i jakoś ten „Chronicles of Perversion” trafia w mój gust. Co dziwne, bo w większości takie albumy mi nie leżą.

No to jak już przeczytaliście streszczenie to sami sobie odpowiecie, czy chcecie wskoczyć do tego basenu, potaplać się i nałykać, czy opuszczacie tę imprezę.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Rock Filled Orifice  
2. Human Skin Fuck Doll  
3. Hung by Your Entrails  
4. Destined for Surgical Defilement  
5. Evisceration of Pre-Teen Cadavers  
6. Chronicles of Perversion  
7. Acid Cumbustion  
8. Rusty Knife Defloration  
9. Fermented Uteral Mastication  
10. Sodomize Her Headless Corpse  
11. Revisitate to Mutilate