Kommandant „The Architects of Extermination”

Kommandant The Architects of ExterminationWydawca: ATMF

W tym roku mam kilka tytułów, na które czekam z wielką niecierpliwością. Są to pozycje, co, do których mam bardzo duże oczekiwania i bardzo nie chciałbym się  rozczarować. Nowy Kommandant był na tej liście i bez budowania zbędnego napięcia, jak w filmach Hitchcocka napiszę, że Amerykanie rozjebali mnie na kawałki.

Ich najnowszy bękart, czyli „The Architects of Extermination” to płyta, która swoją mocą przebiła wszystkie poprzednie w dyskografii Kommandant. Wydaje mi się, że to za sprawą zróżnicowania tempa całej płyty i poszczególnych utworów. Mamy tu mnóstwo bezkompromisowej black/death metalowej kanonady pozostawiającej jedynie spalone zgliszcza. Ale też sporo tu jest klimatów znanych z poprzedniej płyty pod postacią numeru „Hate is Straight”. Przykłady? Bardzo proszę: „Killing Word”. Numer tak gęsty i oślizły, że dosłownie widzimy plwocinę wokalisty lecącą w naszą stronę. Skoro już wspomniałem o wokalach. Jest to majstersztyk. Sam Atilla nie powstydziłby się takiej gardłowej gimnastyki. Niesamowity klimat budują te wokale. Klimat specyficzny dla całej twórczości Kommandant, czyli tą wyróżniając ich totalitarną otoczkę. Na poprzednich płytach ten totalitaryzm był słyszalny, ale nie dominował. Słuchając „The Architects of Extermination” mam autentyczne ciarki na plecach. Widzę tego gościa w odhumanizowanym przebraniu, który wykrzykuje ze swojej mównicy rozkazy w kierunku bezwolnych słuchaczy owładniętych jego słowami. Teraz to wszystko zostało połączone w naprawdę morderczą machinę. Wizerunek, muzyka, klimat. To wszystko teraz stanowi jedność. Dlatego tak znakomicie się słucha tej płyty. W końcu jest to granie kompletne.

Ja jestem zachwycony „The Architects of Extermination” i mam przeczucie, że ta pozycja będzie bardzo wysoko w zestawieniach najlepszych płyt roku 2015. Przysłowiową wisienką na torcie byłoby jeszcze zobaczenie tego komanda na żywo. Może ktoś się pokusi o sprowadzenie ich do Polski. Pozostawią jeno spaloną ziemię…

Ocena: 10/10

Tracklist:

1. Let Our Vengeance Rise  
2. The Architects of Extermination  
3. Oedipism  
4. Acquisition of Power  
5. Killing Word
6. And Nation Shall Rise Against Nation  
7. Rise and Fall of Empire  
8. Onward to Extinction

 

Autor

701 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *