Kły „Szczerzenie”

Wydawca: Pagan Records

Kły. Co to znowu jest? Nazwa jakaś nie bardzo i okładka też nie teges… Czy polska scena nie ma już dość black metalowych eksperymentatorów?

Nie ma. I takie Kły przypominają nam, że na naszym rodzimym podwórku zawsze znajdzie się miejsce dla kapeli, która nieco inaczej potrafi spojrzeć na black metal. Debiut zespołu Kły, nazywa się „Szczerzenie” i znajduje się na nim sześć nietuzinkowych utworów. Gdy po raz pierwszy odpaliłem „Szczerzenie”, moje skojarzenia powędrowały w kierunku Duszę Wypuścił i Wędrowcy~Tułacze~Zbiegi (z pierwszej EP-ki i debiutu). Jest to muzyka w podobnym klimacie i nawet się zastanawiam czy aby Sars nie macza w tym zespole swoich paluchów. Jest tu ta niesamowita atmosfera zadumy, niebanalne teksty, ciekawe wokale. A wszytko to ubrane w naprawdę wysokich lotów black metal. Zresztą cała płyta trzyma bardzo solidny poziom. Każdy numer ma w sobie to coś. Coś, co sprawia, że jest w jakiś sposób wyjątkowy i na swój sposób oryginalny. Jeśli jednak zostałbym zmuszony do napisania słów kilka o kawałkach, które mi się najbardziej podobają, to wybrałbym dwa: „Jeżeli” oraz „Kłysica”. „Jeżeli” to kawałek, w którym black metal ma zdecydowanie najmocniejsze pierdolnięcie, choć jego początek wcale tego nie zapowiada. Bardzo dobry tekst, w większości zaśpiewany, a niewykrzyczany też dodaje temu kawałkowi uroku. „Kłysica” to z kolei jeszcze bardziej eksperymentalny numer. Muzycy bawią się tu dźwiękami i nie licząc krótkich fragmentów szybkiego black metalu, kawałek utrzymany jest raczej w wolnych tempach. Bardzo ciekawy utwór, którego słucha się znakomicie. Zresztą, co ja będę pisał? „Szczerzenie” to jedna z tych płyty, którą musicie posłuchać osobiście. Albo się wam spodoba, albo nie. Mnie się „Szczerzenie” bardzo podoba.

Przez długą chwilę rozważałem danie jej maksymalnej noty. Emocje pierwszych odsłuchów jednak nieco opadły, ale sama ocena w zasadzie niewiele się zmieniła. Sprawdźcie Kły, bo to bardzo interesujący twór.

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. Bliże  
2. Wypełni  
3. Jeżeli  
4. Pogranicze  
5. Kłysica  
6. Dale
Autor

848 tekstów dla Chaos Vault

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *