Ketha “Magnaminus”

Dziś będzie słów kilka o materiale pożegnalnym. Krakowska Ketha kończy działalność i żegna się z fanami za pośrednictwem EPki „Magnaminus”.

Recenzję zacznę może od tego, że ostatni pełny materiał Ketha mi nie podszedł. Do „0 Hours Starlight” podchodziłem kilkakrotnie, ale nie udało mi się w tę płytę wniknąć na dłużej. Nie mam pojęcia czemu. Sam zachodzę w głowę, bo poprzednie dwa wydawnictwa mi się podobają. Szczególnie debiut. Wróćmy jednak do teraźniejszości. „Magnaminus” zaintrygował mnie do pierwszych sekund. Po pierwsze, dlatego, że jest to materiał instrumentalny. Jedyne ludzkie głosy na płycie to sample. Te cztery utwory na płycie stanowią pewien koncept, spójną całość. Zamysł przekazany za pomocą dźwięków. Trudno tylko powiedzieć, jakich dźwięków… Jest tu niemal wszystko do rocka i metalu po jazz, industrial, muzykę klasyczną folk czy etno… Ale najlepsze jest to, że to wszytko ma sens. Nie ma tu chaosu ani zamieszania, jaki mógłby być konsekwencją takiego nagromadzania elementów składowych. Te puzzle poukładane są tak, że tworzą logiczną całość i dają wiele przyjemności z odsłuchu. Co do poprzedniego wydawnictwa miałem pewnie zarzut: płyta była strasznie chaotyczna. Zapewne taka miała być, a ja z lenistwa nie poświeciłem jej wystarczająco uwagi. Tu mamy dużo więcej luzu, dużo więcej przestrzeni. Czasami mam wrażenie, że płyta nagrywana była na żywo, podczas jakiegoś spontanicznego spotkania muzyków, na którym postanowili sobie po prostu pograć muzykę. Muzykę bez żadnych ograniczeń, ram czy schematów. Po prostu muzykę. I taka jest ta płyta: jest to muzyka. Tyle i aż tyle. Uważam, że trzeba być wybitnym artystą, żeby stworzyć coś takiego.

Znakomite dzieło zafundowała nam Ketha. Pożegnać się z taką klasą to mało, kto potrafi. Życzę muzykom, żeby nie porzucili instrumentów i w innych kapelach przemycali nieco magii takiego grania.

Ocena: 9,5/10

Tracklist:

1. No Body
2. No Heart
3. No Mind
4. No Soul
Autor

901 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *