Nokturne „Embracer Of Dark Ages”

001aWydawca: Lower Silesian Stronghold

Z kalifornijskim Nokturne jest to moje pierwsze spotkanie. Wcześniej nie miałem przyjemności słyszeć nic z ich dokonań. „Embracer Of Dark Ages” to ich pierwszy długograj wznowiony u nas dzięki Lower Silesian Stronghold na CD.

Pierwsze co mi się na uszy rzuciło to to, że ich muzykę charakteryzuje dość duży ciężar i dynamika. Takie Blood Purging Pentagram to powolne łamanie kołem, które mniej więcej w połowie zamienia się w ostre biczowanie. Ogólnie ten rodzaj black metalu, który serwuje nam Nokturne to raczej czysta chłosta. Granie jest to surowe i proste, utrzymane raczej w szybkich tempach, nie ma tu skomplikowanych łamańców i melodyjnych riffów, chociaż takie Wartorch trochę mną buja. Czuję, że zbyt wielkiego grona fanów u nas teraz by ten zespół nie zebrał/nie zbierze, bo teraz „moda” na inne granie. Nokturne jest zbyt proste i tradycyjne, a lata też robią swoje, bo w końcu krążek ten ukazał się 14 lat temu. Ciekawym też jest instrumentalny The Hatred, gdzie człowiek spodziewałby się jakiejś młócki, a dostaje brzdąkanie (miłe brzdąkanie) na akustyku. W muzyce gdzieś tam słychać skandynawskie wiatry, ale i także trochę kanadyjskie wyziewy (albo na słuch już mi totalnie padło), co ogólnie daje niezłe połączenie. Niestety brak jest w tej muzyce tego przebłysku, który by zgromadził więcej słuchaczy. Choć jak dla mnie jest tu naprawdę sporo momentów, m.in. wcześniej wymienione utwory i np. taki Foced In Abattoirs, ale i tak dla mnie największy rozpierdol to ostatni bonusowy tytułowy kawałek, tutaj bardziej idzie to w stronę stylistyki death metalowej. Jest moc.

Ogólnie muzyka dla wielbicieli i maniaków surowego i prostego black metalu, galopującego niczym rycerz na swoim rumaku do szarży. Mi się słucha tego przyjemnie, lecz szczerze leżą obok materiały, które bardziej mnie interesują w tym momencie, ale źle nie jest, na pewno wrócę do tego CD, jak i zapoznam się z innymi dokonaniami Nokturne.

Ocena: 7,5/10

Tracklist:

  1. Exterminan
  2. Blood Purging Pentagram
  3. Knight of Demon
  4. Nothing
  5. Wartorch
  6. The Hatred
  7. Skinning Factory
  8. Forced Into Abattoirs
  9. Embrace Of Dark Ages
Autor

41 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *