Jess and the Ancient Ones “Jess and the Ancient Ones”

Wydawca: Svart Records

O tej kapeli nie miałem pojęcia do momentu, kiedy moją uwagę przykuła niebanalna okładka debiutu Jess and the Ancient Ones zatytułowanego po prostu „Jess and the Ancient Ones”.

Zespół ten to sześciu osobników i jedna niewiasta za mikrofonem jak nie trudno zgadnąć nosząca imię Jess. Ekipa ta pochodzi z Kuopio w Finlandii miejscowości zapewne lepiej znanej wielbicielom skoków narciarskich. Tyle tytułem wstępu. A jeśli chodzi o muzykę… Cieszę się, że trafiłem na tą płytę, uwielbiam takie niespodzianki, uruchamiam odtwarzacz, niczego konkretnego się nie spodziewam a tu cios. Cios tym razem subtelny i delikatny, ale porażający każdy nerw. Occult Rock serwowany przez finów inspirowany jest mocno zamierzchłymi czasami i legendami takimi jak Led Zeppelin czy Nazareth. Mimo że korzenie muzyki Jess and the Ancient Ones sięgają dawnych czasów dźwięki te brzmią bardzo świeżo i autentycznie. Warsztat muzyczny, zapewne szkolony, to doskonałe zaplecze dla świetnego wokalu Jess. Kobieta potrafi wytworzyć swoim głosem niesamowity klimat refleksji, ale i potrafi wypierdolić w stratosferę. Coś kapitalnego. Słuchanie tej płyty to prawdziwa przyjemność, ale trzeba się jej poddać. Według mnie szklaneczka whisky, przygaszone światło i ewentualnie, jak ktoś lubi, niezłe cygaru to definicja zajebiście spędzonego przy muzyce wieczoru. Trudno tu wyłowić jakąś niedoskonałość, ale i trudno wybrać najlepszy numer. Jeśli bym już musiał to za kwintesencję tej płyty uznałbym ostatni utwór, czyli „Come Crimson Death” – niewiarygodny prawie dwunastominutowy kawałek, w którym tempa i emocje zmieniają się falowo. Ostatnie chwile to zajebiste przyśpieszenie i cisza… Świetna kompozycja oddająca charakter i głębie tej płyty. Muzyka na pewno nie dla każdego, ale ja uważam, że warto, nawet bardziej niż warto.

Jeśli chodzi o sprawy około metalowe to dla mnie „Jess and the Ancient Ones” to płyta znajdująca się w czołówce płyt roku 2012.

Ocena: 9,5/10

Autor

882 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *