Jar „Panavannie Pahanstva”

jarCzas na kolejny materiał wydany przez Werewolf Promotion. Tym razem w odtwarzaczu kręci się drugi pełnowymiarowy album białoruskiego Яр. Debiutu nie słyszałem, więc tak naprawdę, to mój dziewiczy kontakt z tym bandem. Całkowicie bezbolesny dodam,  a to mi się podoba.

 

Nie trafił ten krążek w dobry czas, bo  chwilowo wystapił  przesyt wszelkimi folk/pagan metalowymi wykwitami za wschodniej granicy. Mam w ich przypadku, unikając górnolotnych metafor, rzyg. Za dużo lukrowanych melodyjek, zniewieściałych chłopców w soroczkach, pyzatych dziewoj i pseudofolkowych klawiszy. Яр na szczęście tego unika. Owszem sporo tutaj melodii, ale podparte jest to w miarę solidnymi, czasem nawet mięsistymi, riffami. Owszem mnóstwo tutaj dodatków, tak charakterystycznych dla wschodniej odmiany pagan/folk metalu, ale zrobione jest to ze smakiem i przede wszystkim z głową. Szczególnie ta ostatnia kwestia „robi” spory plus tej płycie. Często bywa tak, że te ludowe, lub nierzadko „pseudoludowe” wstawki są wrzucane na siłę. To powoduje burdel, który z logiczną całością za wiele wspólnego nie ma. Zgrzyta i uszy puchną. Яр natomiast znalazł rozwiązanie na ten problem i dosłownie poza paroma momentami, skutecznie wdraża go w życie. Bez wątpienia najlepszym utworem na tej płycie jest zarazem najdłuższy „Bielarus Pieradusim!” z łatwo wpadającym w ucho motywem przewodnim. Przez ten utwór, ale i przez pozostałe przebija też coś w rodzaju nostalgii, jak łatwo zgadnąć za czasami przedchrześcijańskimi. Brzmi to dla mnie szczerze, a to kolejny plus. Minusem jest czysty wokal, który w paru  momentach brzmi siłowo i nieco karykaturalnie.

 

I to w zasadzie wszystko co miałem do napisania. No, może poza tym, że podoba mi się sposób wydania płyty i jego strona graficzna.

Ocena: 7,5/10

Tracklist:

01. …Jany Viartajucca…
02. Honar i Hodnasc
03. Bielarus Pieradusim!
04. Kurhany
05. Panavannie Pahanstva
06. Ludski Samasud
07. Scodry Viecor
08. Razvitannie z Pamirajucym Soncam

Autor

3725 tekstów dla Chaos Vault

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *