Irae / Moribund „Our Worship to Epidemic Suicide and Death of the World”

Wydawca: War Arts Productions

Jak już zdarzyło mi się wspomnieć: zainteresowałem się portugalską sceną BM. Jest w niej coś wyjątkowego. Mam wrażenie, że jak reszta świata kombinuje w każdym możliwym kierunku, tak w ojczyźnie, nomen omen, odkrywcy Magellana jest dokładnie odwrotnie. Tam dąży się do uproszczenia, minimalizmu i pełnymi garściami czerpie od klasyków definiujących gatunek.

Tak więc wygrzebałem promo tegoż splitu o wielce optymistycznym tytule „Our Worship to Epidemic Suicide and Death of the World”. Jedną stronę zajmuje właśnie portugalski Irae, a drugą Moribund, co prawda zza wielkiej wody, ale też lubujący się w minimalizmie formy muzycznej. Zacznę, tak jak Szatan przykazał, od strony „A” tegoż wydawnictwa. Jednoosobowy hordes pod dowództwem niejakiego Vulturiusa o nazwie Irae serwuje nam trzy utwory najsurowszego black metalu korzeniami sięgającego do twórczości np. Bathory sprzed ciągot do panów z brodami i toporami. Dla mnie miód na uszy. Autentyczna prostota i szczerość. Produkcja oczywiście nędzna, brzmienie też nie grzeszy klarownością. Coś jakby wrzucić głośnik w wiadrze do studni. Ale mi się podoba. Lubię, szanuję, doceniam. Irae to szalenie płodny one man hord, więc na pewno poszukam jeszcze czegoś dla siebie w jego przepastnej dyskografii. Storna „B” tegoż wydawnictwa to terytorium Moribund pochodzącego z Juesej. Tu jakość produkcji jest tożsama ze stroną „A”. Jest jednak nieco wolniej, bardziej duszno i „grobowo”. Szczególnie charakterystyczny wokal wyróżnia się na tle muzyki. Mam mnóstwo skojarzeń z Panem Maniakiem i jego stylem dręczenia strun głosowych. Słychać te wokale tak, jakby gardłowy podczas nagrywania ciął sobie żyły, biczował albo zadawał jakieś inne formy obrażeń. Czuć w tym wokalu ból istnienia jakkolwiek kucowato by to nie zabrzmiało hehe.

Mnie się ten split podoba. Na całym świecie takiej muzyki to powstaje rocznie pewnie w chuj i jeszcze trochę, ale ten split miał akurat „farta” wylądować w moim odtwarzaczu. I będzie słuchany. Ocena może nie za wysoka, bo wartość artystyczna muzyki niewielka, ale liczy się szczerość.

Ocena: 6,5/10

Tracklist:

1. Irae – O Castigo De Deus  
2. Irae – Com Uma Foice Para Vos Ceifar  
3. Irae – Warlord of Satanachia  
4. Moribund – New Order… Black Holocaust  
5. Moribund – The Catacombs of Their Demise  
6. Moribund – In Disease and Maledictions You Shall Rot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *