Iperyt “The Patchwork Gehinnom”

Wydawca: Pagan Records

Długo mi przyszło czekać na nowy album Iperyt, ale oto po sześciu latach zdarzył się cud i na światło dzienne wyszło ich najnowsze dziecię zatytułowane „The Patchwork Gehinnom”. Zamknąłem się z tym tworem w swoim chlewiku i tak go katowałem przez kilka tygodni…

Dużo osób zarzucało zespołowi, że poprzednik „No State Of Grace” został wykastrowany częściowo ze swojego feelingu cechującego debiut i epkę. A jak jest teraz? Cóż sprawę trzeba postawić jasno, że dalej nie jest to coś podobnego stylistyką do debiutu. Tak jak pierwsze nagrania stawiały na sianie totalitarnej zagłady połączonej z nienawiścią, tak teraz dostajemy audialny terroryzm. Dalej jesteśmy ostrzeliwani bitami w sosie industrialnego black metalu. Elektronika wraz ze stroną perkusyjną (automat) dalej kopią dupsko i są przemyślane, bo co by nie mówić jest to główny motor napędowy tego buldożera, bez którego tak naprawdę zespół ten mógłby nie istnieć. Od strony gitarowej otrzymujemy garść bardzo dobrych riffów, które wpisują się w całą kompozycję albumu i nadają dodatkowego tempa, które czasami potrafi zwolnić na czas wybranych fragmentów. Co do strony wokalnej wiele osób może poczuć się zawiedzionych, że wokal People Hatera troszkę wy łagodniał i nie jest tak samo wściekły i opętańczy jak wcześniej, ale mi to osobiście nie przeszkadza, bo słucha się tego równie bardzo dobrze. Ba – na krążku znajdzie się nawet numer po części przez niego śpiewany!

Czy warto było tyle czekać? Sam nie czuję się zawiedziony, ponieważ płyta w każdym aspekcie jest spójna koncepcyjnie (od grafiki do muzyki), chociaż wiem, że większość osób chciałoby powrotu do korzeni. Tym którzy są zawiedzeni, polecam podejść do tego albumu z innej strony: zapomnijcie, że Iperyt nagrał coś wcześniej i rozkoszujcie się tym kawałkiem muzyki. Ciekawy również jestem, jak nowy materiał wypadnie na żywo czy rozrusza każdą szkolną dyskotekę dla klas I – VI?

Ocena 8/10

Tracklist:

1.Phantom Black Dogs

2.From Nowhere to Nowhere

3.What Man Creates

4.With Eyes Wide Shut

5.Devil’s Violent Breed

6.These Walls (Have Seen)

7.Scars Are Still Sexy

8.Primitive Darkness

9.Mindtaker

10.Worms of the Modern World

11.Checkmate, God!

Autor

216 tekstów dla Chaos Vault

Główny ekspert w dziedzinie szkalowania, lubujący się w czarnym metalu oraz wszelakich ambientach i innych wybrykach natury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *