Infernal Death “Gniew”

Wydawca: Wydawnictwo Muzyczne Psycho

Rżnie się baba z bacą i nagle mówi – Baco, gniewom się! Baca zdziwiony więc pyta – A cemu to się gniewocie? – Na co baba odpowiada: – Nie jo się gniewom, ino Wam się gnie.

To taki żarcik a propos tytułu debiutanckiej płyty starych wyjadaczy z Infernal Death. Krążek zatytułowany bowiem jest „Gniew” i został wydany dwie dekady od założenia zespołu. Znajduje się zaś na nim dość solidna dawka death metalu opartego na starych wzorcach. Co ciekawe – „Gniew” składa się z polskojęzycznych utworów, choć konkretne przesłanie trudno jest wyłapać opierając się tylko na zrozumieniu z growlu. Jednak na niwie death metalu nieczęsto spotyka się polskie liryki. A co poza tym da się wychwycić w muzyce Infernal Death? No na przykład inspiracje wyspami brytyjskimi – i nie mówię tu o geografii, lecz o metalu śmierci z tamtych rejonów. „Gniew” porusza bowiem struny użyte już kiedyś przez Bolt Thrower lub Benediction, ale i patriotyczne tony są poruszane, bo jednak słychać tutaj też sporo starego dobrego Vader. Cały album jest poprawnie wyprodukowany – nie jest to superbrzmiąca death metalowa maszyna z Nuclear Blast, a porządne pierdolnięcie jak za dawnych czasów. Próżno tu szukać wolnych partii, bo Infernal Death stawia na death metal pędzący przed siebie i nie zważający na przeszkody. Co prawda krążek ten nie rzuca mnie na kolana, jednak doceniam jego zawartość i uważam, że zespół ma coś konkretnego do zaoferowania, zwłaszcza dla słuchaczy którzy przyszli na świat jeszcze w minionym ustroju. Dodam jeszcze, że do płyty dołączono jako bonus pierwsze demo zespołu z 1992 roku, więc można sobie porównać, jak brzmiało Infernal Death dwadzieścia lat temu i jak brzmi teraz.

W kilku recenzjach znalazłem określenia, jakoby zespół z Tomaszowa Mazowieckiego był kultowy – cóż, dla mnie nie jest to żaden kult, a po prostu dobry zespół z tradycją. A „Gniew” to potwierdza.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Piekielna Śmierć  
2. Paragraf 148  
3. Gdy Przyjdzie Śmierć  
4. Ponura Przyszłość  
5. Nowy Ład  
6. Robactwo Allacha  
7. Gniew  
8. Człowiek Maszyna  
9. Twarz we Mgle  
10. Dość
Autor

12302 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *