Ildra „Eðelland”

Wydawca: Sonnenrune

Pogański, czy tam folkowy metal powinien wyróżniać się przede wszystkim klimatem. W większości przypadków go po prostu nie ma. W równie sporej liczbie płyt, ich twórcom wydaje się, że klimat takowy można osiągnąć dzięki midi i gramofanii, z nieznanych przyczyn nazywanej „liryczną stroną duszy dzisiejszego poganina”. Prawda jest niestety smutna, ciężko trafić w zespół, który jeśli nie prezentuje świeżego spojrzenia na temat, to chociaż nie powiela durnych błędów poprzedników.


Ildra ze swoją debiutancką płytą nie jest należy ani do jednej, ani do drugiej grupy. Można jednak czepić się tego, że zespół (albo one man band – pewny nie jestem) poszedł na łatwiznę. Zmieszał tutaj melodyjną odmianę blacku (z pewną dawką równie wesołego, death metalu) – który z założenia spodoba się pewnie wielu, z elementami muzyki folkowej charakterystycznymi dla terenów Wielkiej Brytanii, które to same w zasadzie są kołem napędowym takiego grania. Mało komu muzyka stamtąd się nie podoba. Aby nie zniechęcić specjalnie młodych adeptów biegania z mieczami i sławienia drzew, Ildra niespecjalnie stawia na ekstrema. Tempa średnie, dźwięki ułożone, wszystko ładnie i pięknie. Muzyka na swój sposób jest dojrzała i to w sumie z jednej strony dobrze, bo stawia Ildrę na czele peletonu zespołów z jedną płytą na koncie. Przydałoby się jednak trochę takiego młodzieńczego szaleństwa, może też więcej zabawy muzyką. Ot tak na przykład jak na debiucie Eluveitie. Mimo tego „ale” płytę uznaję za dobrą. Nie podejmę się za to oceny liryków, bo ich po prostu nie dostałem. Ot, taki nowy trend w promówkach.


Płyta powinna być sprzedawana z nalepką „tylko dla sławiających”. Nikomu innemu się raczej nie spodoba, bo nawet gdybyśmy wzięli pod lupę sam melodyjny black, który tu mamy, to i tak zbytnio jest on przesycony folkiem. Jak nie zapomnę to będę śledził Ildrę dalej.

Ocena: 7/10

Tracklist:

 

01. Sweorda Ecgum
02. Rice Æfter Oðrum
03. Hrefnesholt (Dæl I)
04. Esa Blæd
05. Ofer Hwælweg we Comon
06. Nu is se Dæg Cumen
07. Earendel
08. Swa Cwæð se Eardstapa
09. On þas Hwilnan Tid


Autor

3812 tekstów dla Chaos Vault

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

1 komentarz

  • Pozwolę sobie się nie zgodzić. Płyta surowa, melodyjna zrobiona z pomysłem i tak samo zagrana.
    Pierdnięcie piekieł: 80%
    Technika: 70%
    Pomysłowy Dobromir: 80%
    Lasy miecze i palenie kościołów: 90%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *