Idle Hands „Mana”

Wydawca: Eisenwald Tonschmiede

Dobra, powiem to od razu – Idle Hands spadło na mnie jak grom z nieba, na którym nie ma ani pół chmurki, normalnie błękitne jak z reklam. Ni cholery się tego nie spodziewałem.

Wcześniej ta nazwa w ogóle egzystowała gdzieś obok, dopóki nie dostałem promo. Nawet sam nie wiem, co mnie podkusiło, żeby je odsłuchać, wszak promówek dostaję czasem i po dziesięć na dzień (nie przesadzam). Ale dałem szansę dla „Mana” i od tego czasu wracam do niej regularnie. Amerykanie na debiucie podsuwają nam fantastyczną miksturę złożoną z heavy metalu, gotyku oraz zimnej fali. Doskonale wyważoną, chwytliwą, ale nie przesłodzoną. Są tu numery żywsze, jak „Nightfall”, „Give Me to the Night” czy „Double Negative”, aż skrzące się od heavy metalowych riffów, gdzie za inspiracje można spokojnie przyjąć Iron Maiden czy Judas Priest, szczególnie gdy wejdą solóweczki. Ale są też kawałki zdecydowanie bardziej stonowane, w stylu „Don’t Waste Your Time” czy „Dragon, Why Do You Cry?”- nie nazwałbym tego balladami, jednak są po prostu spokojniejsze, może trochę bardziej melancholijne – to właśnie tutaj mamy najbardziej wyraźne emanacje zimnej fali czy gotyku, przy czym należy je wziąć w odpowiedni cudzysłów – nie spodziewajcie się tutaj kobiet w firankach i mężczyzn z wampirycznymi zębami ze sklepu za dwa złote. Z innych rzeczy, na które polecam zwrócić uwagę to wokal Gabriela, szczególnie w tych mocniejszych fragmentach – koleś naprawdę umie „przydramatyzować”, choć przyznaje, że w kilku wolniejszych fragmentach, gdy śpiewa coś czystszą barwą to nie zawsze mu wychodzi. Ale przy całej zajebistości tej płyty uznaję to za szczegół, na który przymykam oko.

W przypadku „Mana” zaskoczenie jest tym większe, że jak już wspomniałem ten zespół dotychczas miał na koncie tylko jedną EPkę. I wiem, że są osoby, które narzekają na pełnowymiarowy debiut właśnie z uwagi na to, że bardziej przypadła im do gustu EPka. Ale nie ja – dla mnie to jednak „Mana” plasuje się wyżej. Stąd też taka a nie inna ocena.

Ocean: 9/10

Tracklist:

Side A
1. Nightfall
2. Jackie
3. Cosmic Overdrive
4. Don’t Waste Your Time
5. Give Me to the Night
6. Blade and the Will
Side B
7. Dragon, Why Do You Cry
8. Double Negative
9. It’ll Be Over Before You Know It
10. A Single Solemn Rose
11. Mana
Autor

11994 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *