Hateful „Descendants of the Earth”

Wydawca: Werewolf Promotion

Niedawno recenzowałem debiutancki album pilskiego Hateful, a teraz przyszło mi – i tak ze znacznym poślizgiem – zrecenzować ich drugi album. Debiut był raczej przeciętnym albumem, ale miał momenty. A jak z nowym opusem?

Na początek dostajemy intro, długie w chuj, bo niemal siedmiominutowe. Niby nudy nie ma, ale nigdy nie zrozumiem chyba idei tego typu zabiegów. No ale przeleciało i dostajemy już to na co czekałem. Klasyczny, utrzymany w najściślejszych kanonach black metal. Pierwszą zmianą jest chyba to, że Hateful zwolniło. Co prawda „Hatred Heritage” już było dość powolną płytą, ale tak jakoś odnoszę wrażenie że na „Descendants of the Earth” jest jeszcze wolniej. Wyraźniejsze są też moim zdaniem wpływy depressive/suicidal black metalu, które były wyczuwalne na debiucie, ale teraz dopiero zespół je rozwinął na szerszą skalę (w połączeniu na przykład ze spokojnymi, akustycznymi gitaramiw takim utworze tytułowym). Wyraźniej zarysowane są też linie parapetu, choć może to i przez brzmienie, które pomimo że cały czas bardzo surowe jest zdecydowanie bardziej czytelne niż na poprzedniczce. Nie zmienił się wokal Demona, brzmiący jak pozbawiony jakiejkolwiek nadziei, acz przykryty trochę gitarami. Nowy album jest jeszcze dłuższy od poprzedniczki, trwa niemal siedemdziesiąt minut – und da liegt der Hund begraben, jak to mówią nasi sąsiedzi zza Odry. Dla mnie to dużo, a niestety muzyka Hateful to nie jest do końca moja broszka, choć zaprzeczyć nie mogę, że jest ona całkiem słuchalna. Tyle że zbyt długo to trwa, a zbyt mało się tu dzieje. To znaczy, to jest muzyka, rzekłbym dla black metalowych amiszów.  Takich co to nie przepadają za zmianami i innymi takimi. I im się propozycja od Hateful na pewno spodoba bardziej niż weekendowym wojownikom.

Ja osobiście black metalu słucham dużo i często, no ale jakoś „Descendants of the Earth” i tak nie podbiło mojego serca. Jest lepiej niż na poprzednim krążku, ale wciąż jeszcze czegoś mi tu brakuje.

Ocena: 6,5/10

Tracklist:

1. Intro  
2. Near the Black Edge  
3. Descendants of the Earth  
4. Christians Will Be Slaughtered  
5. Today the Sun Won’t Shine  
6. Since Today Only the Night  
7. Death to the Weak Ones of God and Hope  
8. A Knife in the Back  
9. Hatred Heritage
Autor

11593 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *