Haiduk „Spellbook”

Haiduk  SpellbookNawet nie pamiętam kto pisał do mnie w sprawie recenzji tego krążka. Po prostu pewnego dnia zjawił się w mojej skrzynce. Nie jest bardzo świeży, ale widzę, że kapela sama go promuje – plus dla nich że coś w ogóle robią, a nie siedzą i czekają, aż Szatan im ześle sławę i bogactwo.

W sumie nie wiedziałem, czego się spodziewać po kapeli z taką nazwą – przyznam, że miałem pewne obawy, bo i logo i okładka jakieś takie trącące lekkim kiczem. Odsłuchawszy jednak całość wielokrotnie stwierdzam, że nie jest tak źle. Haiduk wycina black / death metal, który w pierwszej kolejności kojarzy mi się z naszymi krajanami z Behemoth – jest agresywnie, z dozą siarki, ale i melodii (najtrafniejsze porównanie to chyba „Satanica” i „Zos Kia Cultus”), dodatkowo Luka, który jest jedyną personą w tej kapeli ma barwę głosu zbliżoną do Nergala. Tempo jest bardzo szybkie, zaś sama muzyka wpada w pamięć – może głupio to zabrzmi, ale chwilowo kojarzy mi się to z melodyką bałkańską albo węgierskimi czardaszami – świdrujące, szybkie zagrywki, tego typu sprawy. Oczywiście należy to wziąć w olbrzymi cudzysłów. Ale pokazuje to z drugiej strony, że muzyk Haiduk wie, jak ciekawie skomponować materiał. No i ponadto „Spellbook” jest bardzo dobrze i nowocześnie wyprodukowany – nie mówię, że uwielbiam ten rodzaj brzmienia, ale czuć, że przyłożono się w studio. Gdyby nie to, że po odsłuchaniu całej płyty w głowie pozostaje jedynie myśl, że „brzmiało nieźle, jak Behemoth”, to ocena byłaby może ciut wyższa.

Myślę, że kilku osobom, zwłaszcza zakochanym w zespole na „be” propozycja Haiduk się spodoba. Kilku innym może nie tak bardzo, a jeszcze innym w ogóle. Życie.

Ocena: 6,5/10

Tracklist:

1. Lich
2. Stormcall
3. Black Wind
4. Maelstrom
5. Forcefield
6. Hex
7. Tremor
8. Fire Wield
9. Lightning
10. Vortex
Autor

12135 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *