Hænesy / Moondweller „Earth and Space”

Wydawca: Black Mourning Productions

Dziś będzie dość egzotyczne zestawienie dwóch kapel. Jednak z nich stacjonuje w Rosji druga na Węgrzech. Obie łączy to, że lubią kosmos i parają się mocno ambientową odmianą black metalu. I ja to kupuje! Przeanalizujmy jednak temat nieco bardzo szczegółowo.

Hænesy to nie są debiutanci. I to słychać. Muzyka jest dojrzała, nie boi się eksperymentów. Nie jest to też muzyka duszna i klaustrofobiczna. Raczej jest tu przestrzeń. Wszytko to, za sprawą niebanalnego brzmienie, dość czytelnych jak na ten odłam metalu gitar, oraz klawiszy. A raczej: przede wszystkim klawiszy. I naprawdę dobrze to wszytko razem brzmi. Ma to sens i ma to klimat. Zadecydowanie podana mi się ta strona tego krążka. Co dzieje się dalej? Kolejne dwa numery to dzieło rosyjskiego Moondweller. I już od pierwszych dźwięków słyszymy zmianę podejścia. Brzmienie jest inne: bardzo chropowate. Całość jest zdecydowanie mniej przestrzenna, choć i tu słychać, że często sięga się po klawisze. Nie zmienia to faktu, że strona zajmowana przez Rosjan jest bardzo surowa, choć trzeba przyznać, że to zasługa wyłącznie brzmienia, bo granie jest dość melodyjne. Miejscami spokojnie mógłby to być jakiś lesisty folk bm z głębi tajgi. Dlatego ideologicznie wydaje mi się to mniej spójne, jednak poniekąd pasujące do idei splitu zatytułowanego „Earth and Space”. Jednak materiał, jako całość mi się bardzo podoba. Konfrontację tą wygrywa jednak Hænesy, ponieważ serwuje muzykę zdecydowanie bardziej intrygującą i pasującą do tego, co rozumiem poprzez kosmiczny black metal.

A i jeszcze jedno. Panowie z Moondweller: tę bezczelną kopię Darkspace w 4 minucie waszego pierwszego utworu to słychać bardzo wyraźnie.

Ocena: Hænesy: 8/10, Moondweller 7/10

Tracklist:

1. Hænesy – Eternal Rest
2. Hænesy – An Onthology of Void
3. Moondweller – Worlds Entwined
4. Moondweller – Unknown Signals

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *