Haar / Ur Draugr „Ur Draugr / Haar”

Wydawca:Aeternitas Tenebrarum Musicae Fundamentum

Przyznam, że lubię splity co do których nie mam pojęcia, czego powinienem się spodziewać po odpaleniu. A ostatnimi czasu splitów jakoś dość sporo u mnie lądowało. Tym razem padło na szkocko – australijską kooperację wydaną pod włoskimi skrzydłami.

Split otwiera część od Szkotów – trzy utwory obracające się w black metalowym kanonie, do którego można by przypiąć przymiotnik „atmosferyczny”, ale nie naciskałbym bardzo w tym kierunku. Pierwszy raz spotykam się z ich muzyką, i jeśli miałbym ją opisać to powiedziałbym, że gdzieś muzyków ciągnie w stronę post black metalu, ale jednak opierają się temu jak mogą. Niemniej jednak w muzyce Haar mamy sporo przestrzeni, nie wiele mniej też pomysłów, jak ją zagospodarować. Pod tym względem kojarzy mi się na przykład z takim bardzo dobrym zespołem jak Wanning, chwilami nawet z naszą Mord’A’Stigmata. Słuchacz czuje się tu jak błądząc po opuszczonych korytarzach, zastanawiając się gdzie jest, a czasu na to ma sporo, bo kawałki Haar oscylują w przedziale sześciu do ośmiu minut. Z kolei Australijski Ur Draugr równoważy to jednym tylko numerem, za to trwającym tyle co trzy kawałki Haar. Przy czym „The Vista Profunda” to trochę inna stylistyka, bowiem ocierającego się chwilami o doom metal owe wpływy black/death, a chwilami nawet z ambientowymi wyciszeniami. No ale w dwudziestu minutach sporo wpływów można upchnąć, nie ma się więc co dziwić – choć nie mogę powiedzieć, żeby Ur Draugr z tych wpływów stworzył coś unikatowego. Nie jest to złe, ale chwilami jednak gdzieś tam moja uwaga umyka od dźwięków wygrywanych przez Ur Draugr.

Nie jest to zły split, w sumie nawet całkiem fajny, ale jak na mój gust to strona (jeśli można w przypadku kompaktów mówić o takim podziale) Haar zdecydowanie bardziej mi się podoba od strony Ur Draugr. Zasadniczo dla bardziej otwartych na mieszanie wpływów metalowych umysłów może to być ciekawa pozycja.

Ocena: Haar 7/10 Ur Draugr 6/10

Tracklist:

1. Haar – Extinction
2. Haar – Strings
3. Haar – Architects
4. Ur Draugr – The Vista Profunda
Autor

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *