Gjenferdsel „Varde”

Wydawca: Ketzer Records

Złota polska jesień na razie w pełni a tu już za sprawą ”Varde poczułem zimową zawieruchę… No może nie do końca zawieruchę tylko jakieś śnieg z deszczem albo marznącą mżawkę…

Ale pogodę zostawmy Kretom albo innym Zubilewiczom a zajmijmy się black metalem. Gjenferdsel to projekt, który tworzy dwóch jegomości: Iudex- szarpiący druty (nie druta) i drący ryja oraz niejaki Invictus obsługujący perkusje. Tworzą oni black metal na folkową nutę, chwalący całemu światu przyrodę i pogańska kulturę Norwegii. Niech tu nikogo nie zrazi słowo „folk”, bo żadnych pedalskich wokali, piszczałek i innych lukrujących instrumentariów tu nie usłyszycie. Ot prosty dobrze zagrany black z folkowymi melodiami. Występujące od czasu do czasu ciekawe aranżacje, wolniejsze i szybsze tępa sprawiają wrażenie różnorodności, ale będąc szczerym to takie granie szybko się nudzi i jakoś specjalnie nie zapada w pamięć. Wszystko to podanie w bardzo okrojonej formie, niezbędne minimum do zagrania black metalu i w zasadzie tyle. Choć na plus trzeba dodać, że materiał ma całkiem niezłe brzmienie jak na dzieło nagrywane, zapewne dla lepszego klimatu, w dzikich ostępach leśnych. Ale kto wie, może Norwegowie naprawdę wielbią góry i naturę, tylko środek wyrazu im nie podchodzi? Może powinni zacząć pisać przewodniki turystyczne i niewykluczone, że zachęciłoby to do zwiedzania północnych krain i biegania po górach (nie koniecznie w corpse paintingu)? A tak to wieje chłodem od tej płyty dosłownie i w przenośni.

Dobrze, że tego materiału jest niecałe 40 minut, bo jak by się na dłużej utkwiło w tej zaspie to śmierć z wychłodzenia (albo z wynudzenia) gwarantowana. Płyta polecana jedynie koneserom tego typu sztuki ewentualnie osobą, które spacerują po górach odziani w gwoździe, pasy z nabojami i maskującymi barwami na twarzy.

Ocena: 3/10

Tracklist:

1. Vardøger

2. Illverk

3. Vesaldom

4. Intet

5. Strid

6. Desember

7. Regin

8. Iaktatt

9. Nid

10. Manngard

Autor

849 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *