Galdr „Ancient Light of the Stars”

 

Wydawca: Darker Than Black

To bodaj trzecia płyta w tym miesiącu wydana przez DTB, którą dane mi jest recenzować. Galdr – do tej pory mi w ogóle nie znany – bytuje sobie w USA i gra tak jak ktoś już kiedyś plumkał.

 

To kolejny namacalny dowód na to, że mieszkańcy Skandynawii dotarli do Ameryki na długo przed Kolumbem i zaszczepili tam swój pierwiastek (a i nie tylko) rozprzestrzeniając materiał genetyczny. Black metalowe projekty w USA często więc podpierają się skandynawską mitologią. Mogą – przecież mają takich przodków. Strach pomyśleć, co by było gdyby któryś bardziej uczony, dokopał się do informacji mówiącej o Fenicjanach, którzy mieli przypłynąć do Ameryki wcześniej. Wróćmy do muzyki. Szczerze powiedziawszy najsilniejsze skojarzenia jakie budzi u mnie Galdr odnoszą się do pewnego wąsatego i brodatego pana, który spłacił już dług państwu, a teraz biega po lesie i poluje na wiewiórki, lub szkoli swoje jednostki paramilitarne. Tak, mowa o Burzum. Dokładniej rzecz biorąc to w zasadzie jednej płyty. Nie jest to powtórzenie kropka w kropkę, bardziej chodzi o samą aranż utworów. 49 minut w sumie dość przystępnej muzyki. Moją szczególną uwagę przyciągnęły trzy instrumentalne utwory, chociaż akurat w przypadku ostatniego – Nordstjerne mam obawy, czy nie jest za długi. No chyba, że to ma być usypiacz to okej. W żadnym wypadku, to co możemy usłyszeć na drugim albumie Galdr nawet nie stało koło oryginalności, ale i też myślę, że nie taki był plan. Jeśli lubujecie się w łażeniu po lesie, układaniu pentagramów z szyszek, a potem robieniu z nich rytualnych ognisk, to ta płyta sprawdzi się doskonale. Tworzy tak zwany „klimat”, cokolwiek to znaczy w dzisiejszym świecie.

 

Właściwie nie wymagam od tego typu grania, aby mnie zaskakiwało. Ma się dobrze słuchać. W przypadku Galdr jest dobrze, ale bez szału.

Ocena: 6/10

Tracklist:

01. Realm of Nifelheim
02. Calling out into a frozen Void
03. Oath Of Blood
04. Well of Urdr
05. Fenrirs Sorrow
06. Iss Og Odal
07. Ancient Lights of the Stars
08. Nordstjerne

Autor

3727 tekstów dla Chaos Vault

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *