Flame of War „Long Live Death!”

 

Wydawca: Lower  Silesian Stronghold

Flame of War to projekt niespecjalnie nowy – parę lat na karku już ma. Płyta „Long Live Death!”, to jeśli dobrze liczę, czwarty długrograj tego zespołu. Jest to jednak pierwszy z którym mam okazję zapoznać się w całości, ale na pewno nie ostatni, bo krążek ten narobił mi smaka na wcześniejsze.

To płyta w sumie „pełna niespodzianek”. Nad całym krążkiem unosi się dość dostojny (niech będzie też – majestatyczny) duch, że tak się wyrażę, który w zasadzie pojawia się już w pierwszym utworze dzięki marszowej perkusji i dźwiękom odgrywanym przez wiosłowego. Całkiem sporo się tutaj dzieje. A tego w którym kierunku kawałek pójdzie raczej się po takim, a nie innym początku zorientować. I tak w zasadzie jest na całej płycie. Z jednej szybkie blackowe kanonady, które nagle potrafią przejśc w dość melodyjne części. W niektórych momentach pojawiają się elementy, kojarzące mi się bardziej z death metalem. I tak sobie człowiek tego słucha, przytupuje nóżką. I nagle przychodzi utwór numer trzy. Wolny i taki jakiś melancholijny. Mało? Włączcie sobie „Mare Tenebrum” z pięknym walcowatym początkiem ( i nie chodzi tu o taniec, żeby nie było nieporozumień). Tak naprawdę jednak mam wrażenie, że te pierwsze pieć utworów jest tylko przygrywką przed tym co dzieje się w ostatnim, prawie 18-minutowym kolosie. To właśnie „Iron Age of Europa” wydaje się być głównym i świadomie zaplanowanym efektem pofolgowania muzycznym potrzebom Flame of War. W tym utworze zamyka się definicja tego co zespół gra. Najlepsze jednak w przypadku tego kawałka jest to, że się nie nudzi. Można go słuchać w całości, albo w kawałkach – jak se stryjenka zażyczy.

 

Płyta nie jest idealna i bez wątpienia przeznaczona raczej dla wybranych. Dodam jeszcze, że płytę wydał LSS, więc to i pewnie dla wielu będzie „plusem negatywnym”. Pozostali mogą obsłuchać i kupować. Mi ta płyta po prostu się podoba.  

Ocena: 7/10

Tracklist:

01. The Hammer of Ragnarok
02. Lunar Plains
03. The Pulse of the Void
04. The Fates and the Usurper
05. Mare Tenebrarum
06. The Iron Age of Europa

Autor

3812 tekstów dla Chaos Vault

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *