Evoken / Beneath the Frozen Soil „Split”

Wydawca: I Hate Records

Popełniłem wielki błąd – pierwszy raz odtworzyłem ten split podczas jazdy samochodem. A uwierzcie mi – funeral doom metal to nie jest idealny podkład do przemieszczania się po polskich drogach.

I to jest proszę państwa funeral doom z gatunku tych totalnych. Tym razem dzieło zniszczenia jest spowodowane do spółki przez dwa zespoły: amerykański Evoken i szwedzki Beneath the Frozen Soil. Na pierwszy ogień wieźmiemy Evoken, bo są starsi, a starsi mają pierwszeństwo przecież, poza tym to ich numery otwierają ten split. Cóż, trzy kawałki Evoken niosą ze sobą apokaliptycznych rozmiarów dawkę metalu zagłady. Całość jest tak potwornie wolna, tak makabrycznie wgniatająca w ziemię, że się zastanawiam, czy z nimi wszystko w porządku. Muzyka Evoken jest ponadto dość klimatyczna i efemeryczna. Całkowicie rozciągnięta w czasie – ponad czterdzieści minut przypadające na ich część splitu ciągnie się jakby to było czterdzieści lat. Ale to dobrze, bop podejrzewam, iż taki cel wyznaczyło sobie Evoken. Druga kapela z tego splitu to Beneath the Frozen Soil. Cóż, Ci panowie również nie są zbyt wyrywni, jeśli chodzi o tempo w muzyce. Ale ich część różni się trochę od muzyki Evoken. Szwedzi nie nagrali aż tak cholernie ciężkiego materiału, klimat tych nagrań stawia raczej na melodię, niż wytworzenie apokaliptycznej atmosfery. Oczywiście wciąż jest to doom metal, mozolny i ciężki, jednak już trochę inny. Wokalista w miejsce głębokiego growlu woli posługiwać się czystym głosem, ewentualnie skrzekiem. Niektóre momenty w ich kompozycjach mają dość sludge’owe zabarwienie, co nieźle wpływa na urozmaicenie ich strony splitu. Choć mimo wszystko w dalszym ciągu bardziej podoba mi się część Evoken, choć i Beneath the Frozen Soil nie dali ciała.

Opisywany split niechaj trafi jedynie do maniaków doom metalowych walców. Oni zrobią z tej płytki najlepszy użytek, reszta może nie docenić tych dźwięków.

Ocena: 8/10 i 7/10

Tracklist:

Evoken
1. Omniscient
2. The Pleistocene Epoch
3. Vestigial Fears
4. Into the Primal Shrine (Instrumental)
Beneath the Frozen Soil
5. Ironlung
6. Monotone Black I
7. Monotone Black II
Autor

9760 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *