Ensnared “Ravenous Damnation’s Dawn”

Ensnared  Ravenous Damnation's DawnWydawca: Nuclear Winter Records

Odrobina death metalu ze Szwecji? Ależ bardzo kurwa jego mać chętnie.

W sumie to zazwyczaj tak reaguję, ewentualnie życie weryfikuje mój zapał. A nawet nie życie, lecz umiejętności kompozycyjne muzykantów. Ensnared jednak nie uczynił mi zawodu, choć nie brzmi to typowo po szwedzku. „Ravenous Damnation’s Dawn” wydaje mi się silnie inspirowane wczesnymi latami Morbid Angel (nieco późniejszy ich cień słychać co prawda w „Baneful Blood”, jednak generalnie największą inspiracją jest ich debiut i demo), ale też innymi, mocarnymi nazwami – Grotesque, Treblinka czy Morbid – nie możecie zaprzeczyć, że te nazwy wiele wniosły na śmierćmetalową scenę. Sporo tutaj bowiem spokojniejszych przerywników, niepokojącego brzdękania zwiastującego lawinę zasypujących człowieka obgryzionych kości, dokładnie tak, jak czynili to ich starsi koledzy ze Szwecji. Tak, sporo tutaj chorych, mrocznych melodii – ogólnie klimat tego albumu bardzo śmierdzi przełomem lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, że spokojnie można by wziąć Ensnared za kapelę datującą się właśnie na tamten okres. Przede wszystkim ta muzyka ma klimat i ducha nagrań z tamtych lat, co jest ich największym plusem.

Naprawdę, zaprawdę – dla maniaków czarnego death metalu myślę, że Ensared zgotował pozycję obowiązkową w tym roku. Śmierdzi starą szwedzką piwnicą, a wiem, że wielu z Was uwielbia ten fetor.

Ocena: 8/10

I po angielsku. Tutaj, na Old Death Metal Webzine.

Tracklist:

1. Adorations    
2. With Roots Below    
3. Kimiya Ye Al Molekhat    
4. The Hungry Darkness of Death    
5. Fields of Resurrection    
6. Baneful Blood

 

 

Autor

12478 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *