Ensnared „Dysangelium”

Wydawca: Dark Descent Records

Bardzo chciałbym dostać nowy album Diablop. Dlaczego? Bo od jakiegoś czasu dostaję same bardzo dobre krążki do recenzji i zaraz Was znudzą te wysokie noty, heh…

Tym razem będziecie musieli zdzierżyć moje peany nad debiutancką płytą Ensnared. Poprzedni materiał, czyli EPkę „Ravenous Damnation’s Dawn” chwaliłem w wakacje cztery lata temu, więc chwilę to potrwało, zanim się wzięli do kupy i wydali coś nowego. Ale wreszcie jest i możemy cieszyć uszy tym co znajduje się na „Dysangelium”. A jest to czterdzieści siedem minut death metalu – surowego, osadzonego w przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, w którym mieszają się wpływy skandynawskie i północnoamerykańskie. Przy czym więcej tych pierwszych, ponieważ jakoś tak na moje ucho sporo tutaj wpływów Grotesque, Treblinka, ale oczywiście wczesny Morbid Angel też tutaj usłyszycie. Czyli mamy w zasadzie od czynienia z kontynuacją i rozwinięciem pomysłów z poprzedniczki. Ogólnie – bardzo podoba mi się ta mieszanka, a Ensnared śmiało mogę postawić obok innych kapel młodych wiekiem, ale zakorzenionych głęboko niemal trzy dekady wstecz, takich jak Reverie, Vampire na przykład – czyli taki, gdzie oprócz pierdolnięcia musi być feeling. U Ensnared zapewniają go nam między innymi instrumentalne miniaturki między poszczególnymi kawałkami – niby uspokajają atmosferę, ale słuchacz podskórnie wie, że pierdolnie. „Dysangelium” to też nie jest krążek, który poznacie na wylot po jednym czy trzech odsłuchach – dużo się w nim kryje, słuchacz cały czas gimnastykuje zmysły, żeby doświadczyć wszystkiego tego, co chce przekazać zespół. Ale cholernie wart jest każdej spędzonej przy nim minuty.

Zdecydowanie „Dysangelium” plasuje się w topowych wydawnictwach 2017, oczywiście o ile lubicie sięgnąć po inny death metal niż ten powszechnie promowany w Polsce. Ja jestem oczarowany twórczością Ensnared.

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. Crushing the Meek of Heart  
2. Interlude I  
3. Gale of Maskim  
4. Interlude II  
5. Antiprophet  
6. Interlude III  
7. Apostles of Dismay  
8. Interlude IV  
9. Impious Immance  
10. Interlude V  
11. Dysangelium
Autor

10666 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *