Enlighten „Phösphorvs Paramovnt”

Enlighten Phösphorvs ParamovntWydawca: Signal Rex

Zanim jeszcze odpaliłem EP portugalskiego Enlighten natknąłem się na ich fotki promocyjne. Jeden typ w koszulce Mgły. Image też jakby jakiś znajomy… Ciekawe jak z muzyką?

„Phösphorvs Paramovnt” to pierwsze wydawnictwo tego dwuosobowego horda. Nie licząc singla. Ciekawość moja była niemała. Odpaliłem, więc to EP zastanawiając się jak dokładnie sklonowaną Mgłę dostanę… Może te dwie kapele identyczne nie są, ale wyraźnie widać podobieństwa. Enlighten napiera na bębenki black metalem w transowym stylu (ale zaskoczenie) budowanym na prostych riffach. Jednak dynamika utworów jest nieco inna niż w przypadku naszych rodaków. Mgła buduje utwór na 2-3 prostych riffach i w ich obrębie wszystko się rozwija. Enlighten również używa prostych form, ale numery nie „płyną” tylko, co chwile mamy do czynienia ze złamaniem konwencji i odgrywaniem innego motywu. Jakby ktoś się bardzo uparł z jednego numeru, można by zrobić dwa lub trzy, ale najpewniej dość nudne kawałki, więc dobrze, że jest jak jest. Niby wszystko fajnie, ale jednak brakuje temu wyczucia. Mam wrażenie, że granie to jest nieco chaotycznie poukładane (ale oksymoron wymyśliłem hehe) i dlatego nie „buja” jak trzeba. Dodatkowo odbiór psuje kiepska jakość nagrania. Czasem perkusja brzmi jak okładane patykiem wiadro, a wokal zupełnie chowa się w tło. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z szeptanymi wokalizami. Musiałem podkręcić potencjometr dość mocno, żeby upewnić się, że tam jakiś wokal jest.

Enlighten w tym momencie nie nagrało płyty, która rozłożyłaby mnie na łopatki, ale potencjał w nich tkwi niemały. Chłopaki jeszcze trochę pograją i myślę, że jest szansa, żeby udało im się stworzyć coś naprawdę kopiącego dupsko. Aktualnie jest ok, ale bez obsrania.

Ocena: 6,5/10

Tracklist:

1. Phösphorvs Paramovnt    
2. Devourer ov Stars    
3. Svlphvr Bread    
4. Glömvng

 

 

 

Autor

845 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *