Encoffination „Ritual Ascension Beyond Flesh”

Wydawca: Selfmadegod Records

Jakbym nie wiedział, z kim mam do czynienia, to patrząc na logo rzekłbym: „ani chybi Incantation”. Włączyłbym muzykę, rzekłbym: „ani chybi Incantation, tylko coś bardziej niemrawe.”. Cóż, chybiłbym.

Bo za „Ritual Ascension Beyond Flesh” stoi kapela o nazwie Encoffination. Czyli końcówka “-szyn” jest, wiadomo więc , że mowa o death metalu, w świetle którego wtrącenie o Incantation nie było takie bezzasadne. Duet z teksasu bowiem wzoruje się poniekąd dość wyraźnie na dokonaniach tej zasłużonej kapeli, jednak do ich dusznego i brutalnego death metalu dołożył sporą ilość doom metalu. Naprawdę sporą, zresztą wielu recenzentów określa ich muzykę jako doom/death metal i ja się z tym zgodzę. Niestety, grobowo niskie gitary i zabójczo głęboki growlu w zderzeniu z mocno zbasowaną produkcją krążka wypadają chwilami dość nieczytelnie. Drugim minusem jest to, że tak jak w przypadku innego zespołu Electrocutionera, tak i tutaj nie udaje mu się wytworzyć atmosfery na którą liczyłem. Nie jest to wszystko całkiem do dupy, ale na takie granie trzeba albo mieć pomysł, albo nie spierdolić produkcji, a najlepiej jedno i drugie. Co do produkcji już się wypowiedziałem, z pomysłem u Encoffination bywa różnie. Szczerze mówiąc, doceniłem rolę introsów i sampli, bo bez nich „Ritual Ascension Beyond Flesh” wypadłoby zbyt monotonnie. Bo co z tego, że za każdym razem panowie dobrze zaczynają, ale już nie za bardzo idzie im rozwinięcie kawałka? Taki 7 na przykład – bardzo dobry wstęp z masakrującym riffem, no ale potem jak panowie zaczną doom’ować to ciągnie się to jak budowa autostrad. Choć szczerze przyznam się Wam, że jak dla mnie to końcówka albumu jest lepsza niż początek.

Nie wiem, przesłuchuję ten krążek intensywnie już jakoś czwarty dzień pod rząd i wciąż nie mogę się przekonać do Encoffination. Choć doom/death obecnie ma wzięcie, to panowie na audytorium mogą liczyć. Niemniej jednak u mnie często grać nie będą.

Ocena: 6,5/10

Tracklist:

1. Procession
2. Nefarious Yet Elegant Are the Bowels of Hell
3. Miasma of Rotten Serenity
4. Eucharist of Bone and Flame
5. Interlude
6. Beyond the Grace of Flesh Go I
7. Entombment of the Breathing Flesh
8. Coffinpsalms
Autor

12149 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *