(Dolch) „Feuer”

Dolch Feuer

Wydawca: Van Records

Jeśli jeszcze nie znacie, to pragnę Wam przedstawić niemiecki zespół (Dolch). Sytuacja jest o tyle niezwykła, że w końcu ukazał się debiut tego zespołu zatytułowany „Feuer”.

Ekipa kazała sobie naprawdę sporo czekać na pierwsze pełne wydawnictwo. Ja oczekiwałem, bo „mniejsze” publikacje robiły mi niezmiernie dobrze. Tytułem wstępu przybliżę nieco muzykę graną przez ten zespół. Nie jest to jednak łatwe, bo mocno  opiera się ona wsadzaniu w jakiekolwiek szufladki. Zacznijmy od tego, że za mikrofonem udziela się niewiasta o wspaniałym głosie. Nie krzyczy, nie wrzeszczy, więc to nie metal?

Akurat z nim ta muzyka ma niezmiernie dużo wspólnego. Szczególnie z black metalem, jednak nie jest to tak proste, jakby się mogło wydawać. Bardziej wskazałbym na dogłębne zrozumienie zagadnienia, a niekoniecznie na jakieś wielkie muzyczne inspiracje. Zdecydowanie więcej tu rocka, doom metalu, sporo zajawek z innych rejonów muzycznych. Kojarzycie takie kapele jak Gold, Wolvennest? Jak koledzy nie patrzą, to słuchacie też Chelsea Wolfe? Jeśli odpowiedź, choć na jedno z tych pytań brzmi „tak”, to jest spora szansa, że (Dolch) wejdzie Wam jak nóż w ciepłe masło.

„Feuer” to płyta niezwykle emocjonalna. Dla mnie to właśnie emocje grają tu największą rolę. Przez cały czas słuchania tej płyty odczuwam pewien niepokój. Coś wydaje się czaić za każdym rogiem czy też dźwiękiem. Niby spokojnie płyniemy sobie niesieni fantastycznym wokalem, ale zawsze ma się wrażenie, że jest coś więcej. Że za tą powierzchownością czai się jakieś dużo głębsze zło. Trochę to pewnie zamieszałem, ale jak nie trudno się domyślić płyta nie należy do lekkich, łatwych ani oczywistych. Nie mam szans wybrać jednego czy dwóch najlepszych numerów, bo całość trzyma niezwykle wysoki poziom. Ja jestem zachwycony. Zespół spełnił moje oczekiwania i wydał debiut na miarę poprzednich wydawnictw. Doskonała muzyka zasługuje tylko na jedną ocenę.

Ocena: 10/10

Tracklist:

01. Burn
02. Halo
03. A Funeral Song
04. A Love Song
05. Psalm 7
06. Mahnmal
07. Feuer

Autor

849 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *