Deadthorn „W Ciemności”

W Ciemności” – wstyd się przyznać, ale w ciemności to przeleżał ten krążek kilka dobrych tygodni niestety. Kajam się więc i mam nadzieję na nie wciąganie mnie na listę rip-offów. Tyle tytułem wstępu, a teraz ad rem.

Jest to drugi materiał DeadThorn – i co by tu nie mówić – lepszy. Przede wszystkim brzmieniowo – dzięki dobrej produkcji tytułową ciemność czuć niemal namacalnie. Świetnie wpasowuje się w te mroczne death/black metalowe dźwięki. Sam nie wiem, czy jest to dobra łatka dla twórczości kapeli, ale przyjmijmy, iż będzie ona najlepsza z możliwych. Średnie tempa zawarte na tym materiale powodują, że atmosfera muzyki DeadThorn staje się dość posępna, zwłaszcza gdy wspomnimy o niezłych melodiach, jakimi częstuje nas ten kwartet (na przykład nawiedzony patent gitarowy w „Ocaleniu”). Podoba mi się też sprawa z wokalami – jeden czysty bardziej wysunięty, zaś black metalowy skrzek jakby schowany w tle, powtarzający wersy utworów z lekkim opóźnieniem. „W Ciemności” to materiał zwarty, w którym jasno daje się odczuć, że został skomponowany przez jeden zespół. No oczywiście poza coverem Darkthrone. Podczas całego trwania tego krążka pobrzmiewają echa starych polskich kapel black metalowych, a przynajmniej ja odnoszę chwilami takie wrażenie. No ale jak wiadomo, Deadthorn to nie gimnazjaliści, więc ich korzenie pewnie dają o sobie znać, hehe.

Bardzo porządna jest propozycja kapeli. Zapewne nie uzyskają masowego poklasku wśród polskich metalowców, nawet tych, co to deklaruję, że nasza scena uber alles, ale takie życie – w mojej opinii na pewno starsi słuchacze polubią „W Ciemności” za niezły klimat, jaki niesie ze sobą ten materiał.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Intro
2. Święty dar
3. … i Słońce zaszło krwią
4. Ocalenie
5. Under a Funeral Moon (Darkthrone cover)
Autor

11731 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *