Dead Eyed Sleeper „Through Forests of Nonentities”

Wydawca: Supreme Chaos Records

Okładka tej płyty nic mi nie powiedziała na temat tego, czegóż mogę się spodziewać. Takoż tytuł płyty. Ba, nazwa kapeli też milczała w tej kwestii. Czułem, że tym razem nie będzie łatwo.

W gruncie rzeczy przeczucie mnie nie zawiodło. Zespół o nazwie Dead Eyed Sleeper nagrał krążek o nazwie „Through Forests of Nonentities”. Gdyby okładka była inna, słowo “las” w tytule wzbudzałoby podejrzenia o black metalowe inklinacje. Po pierwszych taktach „Of Wires And Lenses” dotrło do mnie, że nie tędy droga, osnową muzyki zespołu jest bowiem death metal – trochę taki rzekłbym relapseowaty, bo zmian tempa czy różnych dziwnych wtrętów mamy tu krocie, wyzuty jest natomiast ze zbyt melodyjnych riffów. Niekiedy pojawiają się smyczki, kiedy indziej jazzowe zajawki lub elektroniczne elementy, choć te ostatnie raczej w śladowych ilościach. Jakby się tak wsłuchać, to można też znaleźć trochę doom metalowych zawieszek. Gdy czytam teksty zawarte w książeczce do „Through Forests of Nonentities” to zdaje mi się, że wiem o jaki nastrój chodziło zespołowi, jaką atmosferę pragnęli uzyskać Niemcy. Jednakże, jeśli mam być szczery, nie do końca czuję, żeby się to im udało. Bo z „Through Forests of Nonentities” wyszła raczej dość przymulona płyta, która mimo pozornej mnogości patentów potrafi człowieka lekko znużyć, zwłaszcza po drugim – trzecim przesłuchaniu, kiedy to po prostu nie ma się po prostu siły ni ochoty na więcej. Sprawy nie ułatwiają trochę przydługie utwory, bo takie kompozycje jak „The Sleep” czy „The Dead Eyed Sleeper – Pt.1 The Undercurrent” sprawiają wrażenie, jakby ciągnęły się w nieskończoność. A szkoda, bo słychać, że pomysły są. Niestety jak na mój gust zmysł kompozycyjny Dead Eyed Sleeper nie został jeszcze do końca wyrobiony.

Nie chcę być złośliwy, ale jak na razie słowo – klucz z szyldu kapeli, które można byłoby zaczerpnąć do opisu ich muzyki, to niestety, ale byłoby to słowo „sleeper”. Nic na to nie poradzę. Jakiś tam potencjał w chłopcach drzemie, ale pasowałoby w końcu go obudzić.

Ocena: 5,75/10

Tracklist:

1. Of Wires And Lenses
2. Cage Of Immaturity
3. The Savage Plague
4. Metamorphine
5. Eye am Glowing Pulse
6. The Sleep
7. Enigmatic Conniption
8. The Dead Eyed Sleeper – Pt.1 The Undercurrent
9. Outstepping The Meander
Autor

11618 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *