De Profundis / Aornos „Hymnen an die Nacht”

Wydawca: Fekete Terror Productions

Kolejna taśma, która przyleciała do mnie przesyłką z niedalekich Węgier, ze znaczkiem Fekete Terror Productions to split. A na nim dwie węgierskie black metalowe hordy – Aornos oraz De Profundis.

Zacznijmy od Aornos, który na „Hymnen an die Nacht” zamieścił dwadzieścia minut muzyki podzielonej na trzy utwory. Muszę powiedzieć, że dawno nie słyszałem tak dobrej muzyki osadzonej w końcówce lat dziewięćdziesiątych, kiedy to wydawało się, że nie ma bardziej wyeksploatowanego gatunku od black metalu. Aornos czerpie garściami z twórczości skandynawskich klasyków gatunku. Mayhem, Emperor, ale też Behemoth z okresu „Pandemonic Incantations”, Satyricon czy niekiedy Dimmu Borgir. Ja wiem, że dziś, gdy młodzież od urodzenia słucha Blasphemy to takie inspiracje nie robią wrażenia, jednak taki trzydziestoczterolatek jak ja odnajduje tutaj muzykę, w której zasłuchiwałem się w liceum. Nie, nie jestem sentymentalny, po prostu Aornos potrafi komponować ciekawe, mocne, ale też nie pozbawione pewnego majestatu utworów. A ukoronowaniem tych inspiracji jest cover Arcturus. Czy można bardziej hołubić lata dziewięćdziesiąte w black metalu? To było pytanie retoryczne. Druga z kapel to De Profundis. Mało oryginalna nazwa, mało oryginalna i muzyka. Ale w dalszym ciągu naprawdę porządna. De Profundis również porusza się w obrębie black metalu z lat dziewięćdziesiątych, ale ich część jest chyba bardziej zróżnicowana – mamy tutaj i sporo melodii oraz klawiszy, ale też szybkich i zimnych riffów. Do tego dość jednostajny, rozwrzeszczany black metalowy skrzek. No niby nie jest źle, ale jakoś strona Aornos bardziej do mnie przemawia. Tutaj jest dobrze, solidnie, na wcześniejszej stronie było naprawdę świetnie.

Niemniej jednak zachęcam do sprawdzenia tego materiału, a już szczególnie do zapoznania się ze stroną od Aornos. Choć wierzę, że i De Profundis znajdzie swoich amatorów.

Ocena: 8/10 i 6/10

Tracklist:

Side A
1. Aornos – Into the Night
2. Aornos – Gelum /Der Nachtfrost/
3. Aornos – To Thou Dwellest in the Night (Arcturus cover)
Side B
4. De Profundis – Die Nacht
5. De Profundis – Az éjszaka
6. De Profundis – Wenn die Nacht kommt
7. De Profundis – Ha eljön az éjjel
Autor

12163 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *