Cynic „Re-Traced”

Wydawca: Season Of Mist

Spojrzałam i wiedziałam, że to będzie płyta idealna na taki dzień jak dziś- nadchodzącą apokalipsę przyniesioną z wiatrem i strugami deszczu. Bo mam oto przed sobą płytę z postarzoną okładką opatrzoną szkicem robala kojarzącego mi się z filmem „Przepowiednia”. Płytę o takim czasie trwania, że nawet kawy wypić nie zdążę. W sam raz, więcej mi nie trzeba.

Cynic jest zespołem nieco dziwnym, niestałym w tym, co robi. Wydał mocną płytę w 1994 roku, po czym zniknął. Wrócił przed dwoma laty z płytą bardziej progresywną, ale nierówną i nieco przesadzoną. I chyba sami autorzy nie byli z niej zadowoleni, bo wydali reedycję, która to właśnie sączy się z moich głośników. Krążek składa się z czterech totalnie przerobionych utworów i jednej świeżynki w postaci „Wheels Within Wheels”. A mówię, że nie byli zadowoleni, bo cokolwiek by zespół nie mówił, nie oszukujmy się- nie zmienia się tak diametralnie czegoś, co uważa się za dobry materiał. Z oryginałów w zasadzie zostały tylko teksty i linie wokalu. Wszystkie aranżacje zostały tak zmienione, że naprawdę można mieć problem z rozpoznaniem poszczególnych numerów i chyba śmiało można powiedzieć, że tak właśnie Cynic przedstawia nam swoją nową twarz i nową jakość swojej muzyki.
Na „Re-Traced” nie usłyszysz growli i walenia w bębny z prędkością światła, usłyszysz natomiast fuzję czystych, smętnych głosów, elektroniki w niewielkiej, nieprzytłaczającej ilości i tekstów, których znaczenie zna tak naprawdę chyba tylko sam autor. W całości daje to porządny kawał łagodnej i stonowanej progresywnej muzy, ale otoczonej dziwną, niespokojną atmosferą. Jest to taka płyta, po którą warto sięgnąć niezależnie od tego, czy jej poprzedniczka się podobała czy nie.

Myślę, że warto wdać się z nią w romans i z pojawiającą się gęsią skórką słuchać jak szepcze do ucha.

Ocena: 8,5/10

Tracklist:

01. Space
02. Evolutionary
03. King
04. Integral
05. Wheels Within Wheels
Autor

34 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *