Cult of Fire „Moksha”

Cult of Fire Moksha

Wydawca: Beyond Eyes

Nie od dzisiaj wiadomo, że należę do fanów czeskiego Cult of Fire. W tym roku spotkał mnie niezły prezent: dwa albumy i pierwszy koncert w Polsce. Postanowiłem podzielić te krążki na osobne recenzje, bo moim zdaniem są one trochę inne i nie ma sensu wrzucać ich w jeden worek.

Zacznę od tego, który podoba mi się bardziej. Czyli od „Moksha”. To z tego albumu pochodził pierwszy numer, który był niejako testem kondycji zespołu po prawie siedmiu latach od wydania poprzedniego pełniaka. Czujecie się staro? Ja tak… „Moksha” oscyluje wokół tej samej tematyki, co poprzednie materiały tego zespołu. Skupia się na dalekiej Azji i tego, co się tam dzieje w kwestiach religijnych.

Tu głównie kręci się sprawa wokół hinduizmu. Muzycznie nadal jest to black metal w swojej klasycznej formie zgrabnie okraszony rytualnymi dźwiękami pasującymi do dalekowschodniego klimatu. I ja to łykam bez popity. Mnie pasuje taka tematyka i taki koncept. Moim zdaniem Czesi świetnie odnajdują się w tym temacie, dobrze go rozumieją i ciekawie potrafią przekazywać emocje z nim związane. Poprzednie płyty skupiały się raczej na opowiadaniu pewnych historii językiem black metalu.

Tu tych języków mamy dużo więcej i robi to niesamowitą robotę. Dużo jest podniosłości, patetyczności. Ale wszytko to jest idealnie zbalansowane i wyważone. Pewnie się powtórzę, ale uważam, że jest to na ten moment ich najlepszy album. Najlepszy numery? Ciężko coś wybrać… Na pewno zwraca moją uwagę „Město mrtvých”, bo mam wielką ochotę odwiedzić Varanasi i jak całe to gówno minie, to mam nadzieje, że to będzie mój tegoroczny kierunek urlopowy. Bardzo podoba mi się też mantryczność w „Har Har Mahadev”. Tak na dobrą sprawę to wszystko mi się w tej płycie podoba, ona nie ma słabych momentów. Wszystko płynie, jak należy.

Cóż. Max się należy. Namaste

Ocena: 10/10

Tracklist:

1. Zrození výjimečného
2. Město mrtvých
3. (ne)Čistý
4. Har Har Mahadev
5. Mokša

 

Autor

849 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *