Cult of Endtime „In Charnel Lights”

cult_of_endtime_coverWydawca: Svart Records

Chaos Vault, było nie było, dość często recenzuje nagrania młodych, gniewnych zespołów. Potem zazwyczaj śledzimy, jak potoczą się losy tej czy innej kapeli, czy się stoczą, czy poprawią i tak dalej. Więc i tym razem nie będzie inaczej – przedstawiamy Wam debiut Finów z Cult of Endtime.

Nie tak dawno recenzowałem już jednych Finów, z Coffincraft. Laik powiedziałby – obie kapele grają death metal, pewnie więc się nie różnią. Otóż nie. Istniejący od pięciu lat Cult of Endtime porusza się w death metalu o zdecydowanie doom metalowym obliczu. Powolne, mozolne riffy charakteryzuje zarazem dość duży ciężar i szczypta zahaczających o melancholię melodii, co powoduje, że „In Charnel Lights” brzmi bardzo w stylu lat dziewięćdziesiątych – wczesne Paradise Lost, trochę klasycznej death metalowej Szwecji, Amorphis, może jakieś  My Dying Bride oraz odrobina Winter… Nie powiem, cieszyło się takie granie powodzeniem, więc dlaczego nie miałoby się to udać w przypadku Cult of Endtime? No pewnie się i uda, jeśli trafi na to ktoś, kto śmigał sobie na Metalmanie w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, wciąż nosi stare, wyblakłe koszulki i z rozrzewnieniem wspomina jak to było dawniej. Mnie natomiast do końca „In Charnel Lights” nie przekonuje, bo są momenty, w których Finowie mnie usypiają. Rozumiem, że taka konwencja, ale czegoś mi brakuje, zespół stoi tutaj w rozkroku – nie jest to do końca smutne, nie jest do końca brutalne, takie trochę niedookreślone. Może to być i zaleta tego debiutu, jednak coś sprawia, że nie łykam tej płyty tak jakbym tego sobie życzył. 

Zasadniczo ich death metal nie jest zły, czego dowodzą dość entuzjastyczne recenzje w innych redakcjach (nie polskich, u nas jakoś przeszło to chyba bez echa), ale to nie oznacza równocześnie, że będziemy przed nimi czapkować, oj nie. Jest solidny, jednak i ziewane podczas pisania tej recenzji też było.

Ocena: 6,5/10

Tracklist:

1. A Vast Cosmic Horror  
2. Cairns on Mercury  
3. Prognatus De Sigillum  
4. The Colossus Fell  
5. Hidden Gods  
6. Gnostic Haeresis  
7. Funeral Voyagers  
8. Discourse with the Dead

 

Autor

11751 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *