Cthulhu Rites „Visions of Nameless Horror”

cthulhu

 

Wydawca: Czertog Promotion 

Dawno nie było nic od Weneda, więc postanowiłem to naprawić. Jak zwykle dostałem pakiet materiałów w których – w mniejszym lub większym stopniu – się udziela. Wybór padł na Cthulhu Rites. Projekt, który parę rzeczy już wypuścił, a do tej pory jakoś u nas nie zagościł.

W Cthulhu Rites mamy dwie osoby. Odpowiedzialny za wokal i perkusję Wened (który przybrał bardziej związaną z Lovecraftem ksywę) i Azatoth (gitara). Panowie razem tworzą też Ducha Czerni. Skupmy się jednak Cthulhu Rites. Z materiałem tym jest – wybaczcie, że pójdę po najmniejszej linii oporu – jak z filmowymi adaptacjami (jedną jeśli dobrze słyszę, Cthulhu Rites wykorzystało) prozy Lovecrafta (zresztą z nią samą trochę też). Trochę kiczowate, czasem wręcz karykaturalne, ale wciągające. Taki właśnie jest ten materiał. Mamy tutaj do czynienia z prostym, utrzymanym w niespiesznym tempie black metalem. I mimo prostych rozwiązań, zdecydowanie za bardzo wysuniętej do przodu perkusji i w paru miejscach zgrzytających wokali, „Visions of Nameless Horror” jest interesujące. Ma w sobie coś, co nie pozwala się od niego oderwać. Jeśli oczywiście lubicie prostotę, ocierającą się czasem o prostactwo. To czym dla mnie wygrywa ten materiał, to klimat. Wiem, że zabrzmi to jak banał, ale idealnie pasuje mi do Lovecrafta. Jest dziwnie i mrocznie, a całość podlana jest pewną dawką szaleństwa. Im dłużej słucham tego materiału , tym bardziej oniryczny mi się on wydaje. Zresztą już pierwsze skojarzenia jakie miałem, to że „Visions of Nameless Horror” mogłoby być ścieżką dźwiękową do dajmy na to podróży przez Ilarnek czy Inganok. Pewnie będę do tej kasety wracał.

Myślę sobie, że materiał ten, podobnie jak Lovecraft i filmy klasy B (bo zwykle takie adaptacje jego prozy nam serwowano) mają jeszcze jedną cechę wspólną. Są przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców. Większość zabije je śmiechem, albo tylko wzruszy ramionami.

Ocena: 6,5/10

Tracklist:

01.Trailed the Mad Hermit
02.Esoteric Order of Dagon
03.Hypnos
04.Possessed
05.Fearsome Melancholy

Autor

3812 tekstów dla Chaos Vault

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *