Cruentus “Terminal Code”

Kontakt: Cruentus

Naczekała się ta płyta nieco na swoją kolej, bez bicia przyznaję, że z przeoczenia i krótkawej pamięci 😉 No ale przyszedł i czas na nią.

Cruentus– nazwa większości w Was pewnie niewiele mówiąca, nic w zasadzie dziwnego, bo „Terminal Code” to dopiero ich drugi longplay w związku z czym raczej nie zdążyli się jeszcze poznać. Zacznijmy może od tego, że zespół pochodzi z naszego polskiego Szczecina. Jak mi mówi mądry internet powstał w 1999 roku a swoje granie zaczynał od doomowo/blackowo/gotyckiego grania. Drugi rozdział ich muzycznego życia to sięgnięcie do metalu symfonicznego. Widocznie nie wychodziło, albo chłopaki się w tym nie czuli, bo w roku 2008 chyba nabrali odwagi i przeszli kolejną transformację.

„Terminal Code” to krążek utrzymany w stylistyce industrialnego metalu/mathcore’u- precezyjny, zimny, agresywny. To fuzja kosmicznych wibracji, dźwięków niczym z gier sprzed 15 lat, porządnego darcia japy kontrastującego z czystym i melodyjnym wokalem, rwaną perkusją i nietuzinkową pracą gitary rytmicznej, a przy tym wszystkim konkretną, wbijającą w krzesło napierdalanką. Totalnie futurystyczne brzmienie przenosi w jakiś dziwny, niezrównoważony, równoległy świat. Teksty Cruentusa to w znacznej mierze nawiązania do twórczości Lema i Gibsona czyli generalnie science fiction, a do “Love and Tensor Algebra” użyli fragment „Cyberiady” Stanisława Lema jak również świat współczesny i technologia i jej wpływ na życie współczesnego człowieka.

Jak na każdym albumie bywają kawałki gorsze i lepsze, tu nie jest inaczej, ale że płyta i tak jest rewelacyjna to nie będę się pastwić. Moimi fejwrytami są „Dead End” z nieco gotycko brzmiącymi syntezatorami i świetną gitarową solówką, tytułowe „Terminal Code” i wspomniany wcześniej “Love and Tensor Algebra”

Płyta ta to absolutna nowość na polskim rynku muzycznym. Dopracowana zarówno muzycznie jak i graficznie. Mimo że kompletnie nie jest to gatunek bliski mojemu sercu czy innemu organowi, chylę czoła Panowie, bo „Terminal Code” rozpierdala. Nie polecam tylko osobom agresywnym, bo nam w kraju odsetek morderstw wzrośnie.

Ocena: 9,5/10

Tracklist:

01. Contortion
02. Inhale Exhale
03. Disintegrate
04. Neuro City Agenda
05. Unthinkable Complexity
06. Fractal Architecture Of The Stock Market
07. Terminal Code
08. Love And Tensor Algebra
09. Simsense XP
10. Dead End
11. Paradigm
Autor

34 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *