Concatenatus „Aeonic Dissonances Beyond Light’s Consumption”

Concatenatus Aeonic Dissonances Beyond Light's ConsumptionWydawca: Totenmusik

Co się owkurwiałem, żeby poprawnie napisać nazwę tej kapeli to moje. Po wielu próbach i wielu błędach już to potrafię – Concatenatus. A co oni umiom, te… ci… Concatenatus?

Ano to co umiom, to pokazują na kompilacji „Aeonic Dissonances Beyond Light’s Consumption”, na której zawarli sześć numerów – trzy ze wspomnianego właśnie demo „Aeonic Dissonances Beyond Light’s Consumption” a trzy z tegorocznej EPki „Meditation Through the Inner Vortex”. A jest to po prostu black metal – surowy i klasyczny, choć łączący w sobie zarówno elementy Norwegii czy ogólnie Skandynawii z lat dziewięćdziesiątych, jak i DSBM, tudzież trochę nawiązań do pagan metalu. Do pierwszego z wymienionych nawiązuje przede wszystkim brzmienie tych materiałów – zimne i szorstkie. Do drugiego – atmosfera, zwłaszcza jeśli chodzi o wolniejsze momenty. Ponadto chwilami wokal przechodzi w klasyczny depresyjno – rozwrzeszczany ton, jakby się chłopu w życiu wydarzyła wielka tragedia (baba z czarnym się puściła, frank szwajcarski skoczył czy zapomniał kodu PIN do karty bankomatowej w obcym mieście). Do trzeciego zaś – momenty, w których Concatenatus gra szybciej, lub kiedy wchodzą chóralne zaśpiewy, np. w „Aeons”. Ale Chilijczycy dobrze to wszystko łączą ze sobą, nie czujemy, że elementy te dopasowali ze sobą na siłę, byle jak, aby coś tam sklecić. Nie jest to może jeszcze żadne wizjonerstwo, ale jest OK. Zwłaszcza, że numery zawarte na tym materiale nie są wyjątkowo krótkie – większość to kawałki trwające między sześć a osiem minut – musi więc być porządnie, bo inaczej zanudziliby takiego malkontenta jak ja.

Reasumując, fajna ta kompilacja, obydwa materiały są na równym, solidnym poziomie. Jeśli ktoś więc jeszcze nie poznał się na Concatenatus, a niniejsza recenzja jakoś go zachęciła, to może się za jednym zamachem zaopatrzyć w całą, skromną jeszcze dyskografię. Raczej nie powinien żałować.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Aeons
2. Interlude – Barren Knowledge
3. Dodie Mihi, Cras Tibi
4. Intro
5. Unreachable Dawn
6. Echoing Cacophony
Autor

11628 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *