Cleric “Gratum Inferno”

Cleric  Gratum InfernoWydawca: Tofu Carnage Records

Podmuch ognistego death metalu przybył do nas wprost z Dallas w stanie Teksas, gdzie od kilku lat w podziemiach dojrzewała formacja Cleric. U nas ostatnio klerycy są na topie, więc cóż stoi na przeszkodzie, by i tym się zająć.

Jednak w odróżnieniu od pozostałych, ten kleryk nie spuszcza się na dupę kolegi z pokoju, czy na uśmiechniętą buzię pierwszokomunisty, ale na nasze narządy uszne, do tego gorącą smołą. I pomimo że siedzibę mają niedaleko Chuck’a Norrisa, to jednak death metal, którym nas częstują ma typowo szwedzki posmak. Gęsty, mielący sound gitar mógł powstać w Sunlight Studio dwadzieścia lat temu z okładem – „Gratum Inferno” jest bowiem pod olbrzymim wpływem Dismember lub Entombed – głuchy tylko tego nie usłyszy. Pięknie te dźwięki zasysają, Cleric często zwalnia obroty, zahaczając niemal o doom/death metalowe patenty. Równoważą to co prawda szybszymi partiami, dzięki czemu „Gratum Inferno” słucha się wyśmienicie. U Amerykanów czuć ten charakterystyczny feeling skandynawski, tę klasyczną, grobową wibrację, ciężką i zawiesistą atmosferę – zwłaszcza gdy zwolnią, wówczas do szwedzkich inspiracji dochodzi Finlandia i już w ogóle nic nie pozostaje poza chłonięciem tych trujących wyziewów.

Bardzo dobry ten debiut – tylko tyle i aż tyle. Szwedo-audio-file na pewno spędzą z tym klerykiem nie jedną upojną noc…

Ocena: 8/10

I po angielsku z Old Death Metal Webzine.

Tracklist:

1. Gratum Inferno  
2. Through the Starless Abyss  
3. From Womb to Tomb  
4. Satanic Dimensions  
5. Into Death and Far Beyond  
6. Left Hand Wrath  
7. Faith in Debauchery
Autor

12463 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *