Cleanteeth “Pushing Rope”

Cleanteeth Pushing RopeSam się zaskoczyłem, że taki zespół jak Cleanteeth ze swoją hardcore / crust / post metalową nutą przypadną mi do gustu. Nie pamiętam, kiedy ostatnio słyszałem granie w mniej więcej tym guście – tym bardziej cieszy mnie fakt, że debiutancki album tych Amerykanów zawitał pod mój dach.

„Pushing Rope” to materiał wielce intrygujący: od okładki, przez sama nazwę zespołu, po muzykę. Ciekawe dźwięki generuje ta piątka niewątpliwie utalentowanych muzyków. Mamy tu odczynienia z riffami różnej konstrukcji: od typowo rockowych patentów po gęste, zapętlone, wgniatające w ziemię motywy. Liczne zmiany tempa i pomysłowe aranżacje to na pewno siła tego materiału. Podoba mi się też wokal, słychać tu autentyczny wkurw na cały świat, poszczególne wersy są wręcz wypluwane z samych trzewi, co dodatkowo dodaje tej muzyce sporej ilości autentyzmu. Ten piorunujący efekt wynika najpewniej z tego, że drze tam mordy aż trzech muzyków, a efekt nakładania na siebie wokali jest naprawdę mocny. Brzmienie tej płyty to też kolejny dodatek do ciężaru, a korzystanie aż z trzech gitar zagęszcza tą muzykę do w sposób dość nietuzinkowy. Trzeba jednak uważać na minusy: nie wiem po co zastosowano czyste wokale, które okazyjnie się pojawiając niszczą trochę koncepcję tej muzyki. Wadą jest też słyszalne zamiłowanie do rockowej stylistyki, która pojawiając się, podobnie jak czysty wokal, wywołuje grymas niezadowolenie na mojej twarzy. Mimo wszystko sam jestem w szoku, że mi się takie granie podoba nie mam jednak sumienia do nakłaniania do zakupu „Pushing Rope”.

Proponuję samemu się przekonać, czy taka stylistyka komuś pasuje czy nie. Ja jestem zdecydowanie przygnieciony ciężarem tej muzyki i teraz muszę wymyślić, jak z pod tych ważących tonę riffów się wydostać.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Blame Canada  
2. Can’t Stop til the Casket Drops  
3. Shitbreather  
4. Stay on Target  
5. French Kissing Alexander Hamilton  
6. Collision Specialist  
7. They Don’t Look like Mermaids  
8. Beardsly  
9. Sexual Mustache  
10. R.V.H.  
11. Hamme Hands  
12. Bedbugs

 

Autor

878 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *