Cauldron „Chained to the Nite”

Wydawca: Earache Records

Całkiem niedawno recenzowałem składankę „Heavy Metal Killers” i stwierdziłem, że biorąc z niej jakikolwiek zespół na chybił – trafił na pewno trafimy na dobrą kapelę. A żebym nie był gołosłowny, mam teraz na to dowód.

Dowodem zaś jest debiutancki album kanadyjskiego Cauldron „Chained To The Nite”. Już sama okładka wskazuje na to, że mamy do czynienia z głębokim ukłonem w stronę sceny NWOBHM. Co zresztą widzicie sami, bo już przy opisie zawartości muzycznej musicie uwierzyć mi na słowo. No, przynajmniej do czasu, kiedy sami nie zaopatrzycie się w ten materiał. Oczywiście pod warunkiem, że uwielbiacie stary, klasyczny heavy metal z początku lat osiemdziesiątych. Bo tak właśnie to wszystko wygląda. Nawet brzmienie nosi na sobie ślad olbrzymiej inspiracji takimi grupami jak Angel Witch, Tygers Of Pan Tag, Satan czy Saxon. Cauldron gra melodyjnie, ale nie tandeciarsko czy słodkawo. Nie jest to nawet bardzo zadziorne, pomimo, że możecie spotkać się z opisem ich muzyki jako heavy/thrash, ale naprawdę może się to podobać. Gdybym nie wiedział, że to nowy twór, pomyślałbym, że jacyś mało znani weterani wznowili swój debiut, bo nie mają za co rachunków opłacić. A tu niespodzianka – młodzi i głodni takiej muzyki, że posłużę się tytułem jednego z ich utworów. Młodzi, ale zdolni tak warsztatowo (posłuchajcie solówek w „Conjure The Mass”), jak i kompozytorsko. Nie ma tak, że jakiś utwór przeleciał Wam przez głowę, nie pozostawiając po sobie nic, bo ja ten album znam już od dwóch miesięcy, a dźwięki z „Chained To The Nite” chodzą mi pod czaszką od pierwszego przesłuchania. To kolejny znak, że nad wszystkim unosi się nieśmiertelny duch NWOBHM. A to nie udaje się dziś wielu młodym kapelom.

Z takimi kapelami jak Cauldron nie musicie się obawiać o kondycję klasycznego heavy metalu. Płyta ze wszech miar godna polecenia. Żeby jeszcze w bonusie tą laskę z okładki dorzucali, to już byłoby całkiem, za przeproszeniem, cycuś.

Ocena: 5/6

Tracklist:

1. Young and Hungry
2. Conjure The Mass
3. Chained Up in Chains
4. The Leaven / Fermenting Enchantress
5. Dreams Die Young
6. Bound to the Stake
7. Witch Trail
8. Midnite Hour
9. Chains Around Heaven (Black ‚N’ Blue cover)
Autor

12128 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *