Candlemass „Death Doom Magic”

Wydawca: Nuclear Blast Records

Do tej pory nie byłem wielkim fanem twórczości Candlemass. Owszem, bardzo cenię zarówno klasyczne albumy Szwedów, jak i ich ostatnie produkcje, jednak o żadnym fanatycznym uwielbieniu mowy być nie mogło. Wyjątkiem pozostawało genialne ‘Tales Of Creation’ i naturalnie ‘Doomicus Epicus Metallicus’. No i proszę, za sprawą ‘Death Doom Magic’ zostałem znokautowany.

Cóż mnie tak urzekło? Przede wszystkim to, że ‘Death Magic Doom’ jest płytą doskonale wyważoną. Stosunek partii szybszych do wolniejszych jak dla mnie jest wręcz idealny. Do tego należy zaznaczyć, że jest to zdecydowanie najszybszy, najbardziej heavy metalowy album Szwedów. Co ważne, nie ma tu słabych, nudnych momentów. Jest kilka numerów zdecydowanie się wybijających (‘The Bleeding Baroness’, ‘If I Ever Die’, ‘House Of 1000 Voices’), jednakże również reszta prezentuje bardzo wysoki poziom. I w tym właśnie jak dla mnie tkwi przewaga tego albumu nad starszymi. W zasadzie na każdej płycie, oprócz ‘Tales…’ i ‘Doomicus…’ są numery, które zazwyczaj przełączam. A tu każdego kawałka słucha się przynajmniej znakomicie. Kolejna sprawa to wokale. Ujmę temat najkrócej jak potrafię – Messiah Marcolin wielkim wokalistą był (a w zasadzie to jest), ale płakać po nim nie mam zamiaru. Robert Lowe udowodnił, że jest właściwą osobą na właściwym miejscu. Co więcej, bez niego nie wyobrażam sobie tej płyty. Zresztą posłuchajcie sami.

Dostępne są 2 wersje ‘Death Magic Doom’ – zwykła oraz limitowana. Na limicie w ramach bonusu otrzymujemy kawałek ‘Lucifer Rising’ oraz płytę DVD z materiałem z trasy koncertowej i procesu nagrywania krążka. O ile bonusowy numer to super sprawa, to DVD wiele jak dla mnie nie wnosi. Co ciekawe, wersja limitowana jest tańsza, więc wybór jest chyba prosty, hehe.  Obok najnowszej płyty Mastodon, to zdecydowanie najlepsze tegoroczne wydawnictwo. W ostatnim czasie zdecydowany nr 1 w moim odtwarzaczu. Warta każdej wydanej złotówki.

Ocena: 9/10

Tracklist:

01.If I Ever Die

02.Hammer of Doom

03.The Bleeding Baroness

04.Demon of the Deep

05.House of 1000 Voices

06.Dead Angel

07.Clouds of Dementia

08.My Funeral Dreams

Autor

4 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *