Cadaveric Fumes “Dimensions Obscure”

Cadaveric Fumes Dimensions ObscureWydawca: Blood Harvest Records

Francja jakoś nigdy nie mogła się przebić, jako kraj, który wydawałby na świat wybijające się zespoły death metalowe – a jeśli jakiś już się pojawił to zazwyczaj scena metalowa traktowała go jako odstępstwo od normy. Czyli jak babę z brodą albo dwugłowe ciele.

Ale od jakiegoś czasu mamy tam niezły ferment. Ostatnim takim niezłym dokonaniem jest najnowsza EPka Cadaveric Fumes. Nie wiem, dlaczego, ale ta kapela skojarzyła mi się z miejsca z innym zespołem spod niebiesko – biało – czerwonej flagi, a mianowicie z Catacomb. Zarówno pod względem lovercraftowskich inspiracji, jak i muzyki… Dostajemy tu bowiem death metal, ale bardzo ciekawie zagrany. Do słuchacza od razu dociera, że Cadaveric Fumes nie ogranicza się li tylko do zwykłego napierdolu, ale ze swadą pragnie nam udowodnić, że w tym gatunku można zrobić coś brutalnie, ciekawie i cały czas trzymać się kanonów undergroundu. Przede wszystkim – „Dimensions Obscure” brzmi bardzo dobrze, dość oryginalne jeśli mówimy o obecnej scenie death metalowej – nie dostajemy tu przytłaczającej dawki gruzu, choć polerki ta muzyka też nie widziała. Czuć tu ducha thrash metalowych kapel a’la Voivod, zwłaszcza jeśli chodzi o połamane fragmenty jak „Where Darkness Regins Pristime” – bardzo śmiałe rozwiązania jak na metal śmierci, choć z drugiej strony nie jest to nic, czego byśmy nie słyszeli. Po prostu Cadaveric Fumes podali je w bardzo dobry i ciekawy sposób. Żeby było jeszcze lepiej – numery z tej EPki to nie jakieś prostackei strzały, ale dość złożona muzyka, na przykład numer zamykający całość to osiem minut dobrej muzyki, która zarazem brzmi oldschoolowo ale i umyka typowej szufladce. Dla mnie – bardzo dobre podejście do własnej twórczości.

Będę śledził Cadaveric Fumes, bo inne przykłady oryginalnych i perspektywicznych kapel w rodzaju Tribulation czy Morbus Chron pokazały, że mam czasem nosa do zaskakujących młodych bandów.

Ocena: 8/10

Tracklist:

Side A
1. Crepuscular Journey
2. Extatic Extirpation
Side B
3. Where Darkness Reigns Pristine
4. Swallowed into Eternity
Autor

12451 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *